Rady a tipy

Co je filtr pevných částic DPF/FAP?

Filtr pevných částic DPF (z anj. překladu Diesel Particulate Filter, nebo. FAP - filtre a particule) je nedílnou součásti moderních vozidel s naftovým motorem.
Zobrazit článek

Jak uspořit palivo plynulou jízdou v reálném provozu

Když se řekne „jízda na spotřebu“ představí si mnoho lidí návyky z „eko-rallye“, kde se jde až na dřeň. Jízda je extrémně pomalá, neslučitelná s okolním provozem a v reálném životě tedy nepoužitelná. Přece však existuje jistá sada návyků, kterou lze aplikovat i při standardním každodenním ježdění, nebrzdit provoz a přitom šetřit nezanedbatelné množství paliva.
Zobrazit článek

Auta s vysokým nájezdem? Nebojte se jich!

Nájezd vozu je vedle ceny a roku výroby jedním z hlavních rozhodujících kritérií. Najeté kilometry, zobrazené na budících, jsou velmi často diskutovány ve všech možných korelacích a všeobecně platí, že jakmile se na přístrojové desce začnou objevovat šestimístné číslice začínající trojkou či snad nedej bože čtyřkou, dává spousta lidí instinktivně ruce pryč. Přitom k tomu často není důvod.
Zobrazit článek

Aditiva: Vše, co byste měli vědět

Majitelé a provozovatelé motorových vozidel se už dlouhá léta přou s odborníky, zda by se měla aditiva používat pro spalovací motory, případně jaká by to měla být. Výrobci takových produktů totiž častokrát lákají reklamními vyjádřeními o lepším chodu motoru, příznivější spotřebě či prodloužení životnosti motoru.
Zobrazit článek

Volkswagen radí řidičům jak zůstat fit

Řadíte se k profesionálním řidičům dodávek a s nově započatým rokem jste si řekli, že začnete chodit do posilovny? Dlouhodobé sezení za volantem totiž není něco, co vaše tělo potřebuje ke správné funkci. Pro ty z vás, kteří jste tradiční novoroční předsevzetí už stihli vzdát, máme řešení. Volkswagen sestavil tréninkový plán pro řidiče, díky němuž zůstanete v kondici. A jakkoliv to vypadá jako srandovní čtení, je to bráno skutečně seriózně.
Zobrazit článek

Co je WLTP a jak se na nové homologace připravují výrobci dodávek

Momentálně se ve světě automobilů všemožně skloňuje zkratka WLTP (Worldwide Harmonised Light-Duty Vehicles Test Procedure). Ta označuje nový cyklus pro normované měření spotřeby, nahrazující staré a velmi nepřesné NEDC (New European Driving Cycle). Oproti NEDC už není WLTP čistě laboratorní, ale vedle laboratorní složky zahrnuje také měření přímo na silnici a celkové podmínky více odpovídají reálnému provozu.
Zobrazit článek

Přezouvání na zimní pneu – jaké pneumatiky patří na jakou nápravu?

Někteří provozovatelé už možná poctivě přezuli hned začátkem listopadu, někteří však přípravu nechali až na moment, kdy se po ránu na autech začala objevovat první námraza. Tak či tak je tady sezóna zimních pneumatik a s ní spojená spousta otázek.
Zobrazit článek

Dekotora: Šílený tuning náklaďáků z Japonska

V moderních dobách operativních leasingů už nejsou tuningové úpravy užitkových a nákladních vozidel příliš časté. Při zavzpomínání na minulá období máme na paměti nespočet chromovaných doplňků, samolepek, plyšáků či vlajek za čelními okny. Pokud si však říkáte, že u nás vzpomínáme na „dobu přeplácanou“, pravděpodobně neznáte japonský kult Dekotora.
Zobrazit článek

Snadné kroky, jak připravit dodávku na zimu

Chladné zimní měsíce se kvapem blíží a ještě než napadne první sníh, je dobré připravit motorová vozidla na nejnáročnější část roku. To však nekončí pouhým obutím zimních pneumatik, ale pečlivá příprava by měla obnášet několik dalších kroků, jimiž si můžete zpříjemnit a usnadnit život v nevyhnutelném mrazu.
Zobrazit článek

Vozidla přes 3,5 tuny by mohla mít povinné sledování mrtvého úhlu

Se vzestupem jízdních a bezpečnostních asistentů, kdy se třeba protikolizní asistent stává u osobních aut naprosto běžnou výbavou, sílí i snaha různých institucí učinit tyto prvky povinné. Jedna taková iniciativa vzešla z meetingu Spojených národů pro harmonizaci předpisů pro dopravu v Ženevě. Podle zdejšího návrhu by mělo být od podzimu příštího roku povinné sledování mrtvého úhlu pro vozidla nad 3,5 tuny.
Zobrazit článek

Proč turbodiesel ztrácí výkon – 2. část

I přes nepříznivé politické a obchodní podmínky jde vývoj spalovacích motorů stále kupředu. Moderní pokročilé systémy si však umí připravit celou řadu nepříjemností, jimž jsme se začali věnovat v minulé části tohoto článku.
Zobrazit článek

Proč turbodiesel ztrácí výkon – 1. část

Přeplňované vznětové motory se staly synonymem pohonu užitkových a nákladních vozidel. Značky ve svých modelech sice ve většině případů nabízí alespoň jeden benzínový motor, ale naprostá většina zákazníků už dlouhé roky dává přednost turbodieselům.
Zobrazit článek

Co je AdBlue a k čemu slouží

Světová snaha o snížení škodlivin ve výfukových plynech motorových vozidel nutí automobilky vyvíjet nové emisní systémy. V současné době platná norma EURO 6 však u osobních a lehkých užitkových vozidel zviditelnila řešení, s nímž se provozovatelé nákladních vozidel a autobusů mohli v menší míře setkat už v předchozích letech. Vozidlo splňující nejnovější normu ke své bezproblémové funkci kromě motorové nafty vyžaduje i kapalinu AdBlue. Ptáte se, proč je látka lidově nazývaná „močovina“ důležitá?
Zobrazit článek

Couvání a parkování jsou klíčovými důvody nehod dodávek

Aktivní bezpečnostní systémy jsou v poslední době velké téma. Výrobci začínají montovat prvky známé z osobních vozů i do lehkých užitkových vozidel, tedy samozřejmě i do dodávek. Jedním z důvodů těchto rozhodnutí je i průzkum, ukazující překvapivý výsledek.
Zobrazit článek

Praktické věci, které by neměly chybět ve vaší výbavě

Vývoj jde rychlým tempem kupředu a už dávno zmizely doby, kdy provoz motorového vozidla vyžadoval přepravu výbavy drobného autoservisu. Dnešní dodávky jsou převážně spolehlivé vozy, ale i tak by se nemělo zapomínat na praktickou výbavu, která může přijít vhod v nečekaných případech.
Zobrazit článek

Kontrola hladiny oleje detailně – jak na to?

Kontrolu množství oleje možná považujeme za naprostou banalitu, které není potřeba věnovat zase tak moc pozornosti. Jenže to je chyba. Jak se stále častěji ukazuje, spousta řidičů, byť profesionálních, v tomto tématu často trochu plave a někdy je nutné uvádět věci na pravou míru.
Zobrazit článek

Jak snížit spotřebu paliva vaší dodávky

Provozování dodávky se v dnešních letech neřadí k nákladným záležitostem, ale i přesto je při jejím používání nejdražším účtem ten za palivo. Přestože moderní motory umí dosáhnout velmi příznivé spotřeby, existují možnosti dalšího zlepšení.
Zobrazit článek

Diagnostika motoru vlastními silami – vstřikovače a kouř z výfuku

V minulém díle našeho malého seriálu o opravách motorů jsme se podívali na to, jak se popasovat s diagnostikou řídících jednotek přes diagnostickou zdířku, ale taky na to, jak odhalit vadné turbodmychadlo, únik plnícího tlaku a jak se mohou jednotlivé problémy projevit.
Zobrazit článek

Diagnostika motoru vlastními silami – OBD a turbodmychadla

Nové technologie se v automobilovém průmyslu objevují téměř každým dnem a složitost jednotlivých vozů se krok za krokem zvyšuje. Ruku v ruce s tím však nejde velká část servisů, z nichž zaostávají hlavně ty menší, které si mnohdy nemohou dovolit pořízení specializovaného vybavení pro diagnostiku a řešení závad často končí až příliš jednoduchou metodou pokus-omyl.
Zobrazit článek

Chladírenské vozy. Na co všechno lze ve světě transportního chlazení narazit

Přeprava nákladu v užitkovém voze znamená mnohdy pochopitelně i péči o zboží v průběhu samotného transportu. Zejména při přepravě potravin se často vyskytuje nutnost tyto potraviny chladit, případně dokonce mrazit.
Zobrazit článek

5 tipů, jak zlepšit zabezpečení dodávky

Odcizení věcí ze zaparkovaných dodávek je na denním pořádku i v méně odlehlých částech měst. Zloději chytře tuší drahé vybavení v užitkových vozech a nebojí se použít většího násilí, aby jej mohli ukrást a následně prodat. Tím dokáží velmi snadno přitížit podnikatelům, jimž nákladné vybavení pomáhá k vykonávání služeb zákazníkům.
Zobrazit článek

Jak koupit dodávku z druhé ruky, aby byla funkční a stála tak akorát

Je to problém, jenž řeší celá řada podnikatelů dnes a denně: kvůli převozu zboží či materiálu je potřeba koupit dodávku, ovšem nákup ideálního vozu je vždy z nějakého důvodu svízelný. Většina podnikatelů sáhne po dodávce z druhé ruky, jenže jaké opotřebení vozu je ještě v normě a jaké už za hranou zdravého rozumu?
Zobrazit článek

10 kroků, kterými snadno připravíte dodávku na jaro

Letošní zima byla opravdu dlouhá a ve svém závěru i krutá. Období sněžení a mrazu vytváří velkou zátěž na motorová vozidla, která s příchodem jara vyžadují pravidelnou údržbu. Připravili jsme tak pro vás 10 kroků, za jejichž pomoci velmi snadno odhalíte veškeré problémy, jenž může zimní období na autech a dodávkách způsobit.
Zobrazit článek
 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->