Diagnostika motoru vlastními silami – vstřikovače a kouř z výfuku

Zpět na kategorii


V minulém díle našeho malého seriálu o opravách motorů jsme se podívali na to, jak se popasovat s diagnostikou řídících jednotek přes diagnostickou zdířku, ale taky na to, jak odhalit vadné turbodmychadlo, únik plnícího tlaku a jak se mohou jednotlivé problémy projevit.

Ve druhém díle se posuneme o kousek dál. Probereme si závady často propíraných vstřikovačů a následně se mrkneme na takzvaný „mechanikův semafor“ – tedy na barvy výfukového kouře, schopné odhalit povahu závady i bez dalšího pracného zjišťování.

Předchozí díl o OBD diagnostice a turbodmychadlech naleznete zde.

Vstřikovače

Špatný vliv na výkon vznětového motoru mohou mít i vstřikovače, jejichž výměna je podobně jako u turbodmychadla nákladná. Přestože nejlepším způsobem jejich diagnostiky je měření osciloskopem, lze velmi snadno odhalit jejich problém i za pomoci základních znalostí o spalovacích motorech.

Závadu vstřikovačů je možné zpozorovat už pouhým sledováním razantního zvýšení spotřeby paliva. Zadírající se vstřikovač totiž klade mechanický odpor, čímž se sníží množství paliva vstříknutého do příslušného válce. To rozpozná řídicí jednotka na základě snímání zrychlení klikové hřídele a pro „zakulacení“ chodu motoru začne vstřikovat více paliva do zbylých válců.

Srovnání otáček však naštěstí není dokonalé, takže lze špatný vstřikovač rozpoznat slyšitelným tvrdým chodem motoru a pocítit jeho přílišné vibrace. Se závadou vstřikovačů se opět zvyšuje množství černého či bílého kouře vycházejícího z výfukového potrubí.

Co značí rozdílné barvy kouře z výfuku?

Černý kouř

Černý kouř je zpravidla nejsnadněji řešitelným problémem, jelikož ukazuje na nedokonalé spalování směsi ve válcích. To může být vyvoláno banalitami jako poškozeným snímačem plnícího tlaku či zaneseným vzduchovým filtrem. Nákladněji řešitelnými problémy je pak závada turbodmychadla či vstřikovačů, nejhorším scénářem mohou být vyběhané válce velmi ojetých motorů, které si vyžádají nákladnou celkovou opravu či úplnou výměnu hnací jednotky. To však nastává pouze v krajních případech.

Modrý kouř

Lehce namodralý kouř značí mechanické poškození motoru, kdy se do spalovacího prostoru dostává příliš mnoho oleje skrze opotřebené pístní kroužky či těsnění ventilů. Zdrojem namodralého kouře může být i turbodmychadlo, propouštějící olej do sacího potrubí, který je následně spalován v motoru.

Bílý kouř

Bílý kouř může stejně jako modrý znamenat největší problémy. Když opomeneme běžnou páru, vyvolanou klimatickými podmínkami za chladných dnů při vysoké vlhkosti vzduchu, z většiny znamená bílý kouř spalování chladicí kapaliny ve válcích. Ta se tam nejčastěji dostává skrze vadné těsnění pod hlavou, případně může být hlava prasklá. V takovém případě je nutná výměna těsnění pod hlavou, zarovnání, případně vyvaření nebo výměna hlavy. Účet za opravu může výrazně narůst i při poškození bloku motoru. V extrémních případech pronikne do válců tolik nestlačitelné vody, že se motor rázem zastaví a dojde k totální destrukci.

Při nízkém výkonu a vysokých emisích může bílý kouř znamenat nedokonale spálenou motorovou naftu, což bývá ovlivněno hlavně špatným mechanickým stavem motoru, jež si žádá nákladnou opravu.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->