Proč turbodiesel ztrácí výkon – 1. část

Zpět na kategorii


Přeplňované vznětové motory se staly synonymem pohonu užitkových a nákladních vozidel. Značky ve svých modelech sice ve většině případů nabízí alespoň jeden benzínový motor, ale naprostá většina zákazníků už dlouhé roky dává přednost turbodieselům.

Znatelně nižší spotřeba paliva je bohužel vykoupena vyšší pořizovací cenou jednotlivých vozidel, za níž stojí hlavně náročnější a dražší vývoj vznětových motorů. Ačkoliv moderní motory nabízí mnoho příznivých vlastností, kvůli jejich konstrukční složitosti se může objevit řada problémů, které vedou k okamžitému snížení výkonu. Ty nejčastější vám představíme právě teď.

Sací potrubí a turbodmychadlo

Pokud má spalovací motor vykonávat svou činnost správně, musí správně dýchat. Není překvapením, že by diagnostika nízkého výkonu vznětového motoru měla začínat ohledáním sacího potrubí. Za slabým motorem může stát už jen taková banalita, jakou je zanesený vzduchový filtr nebo vystřelená hadice sání za turbodmychadlem následkem vysokého plnícího tlaku.

Přestože velké úniky plnícího vzduchu nejsou slyšitelné, hlasitou ránu v okamžiku vystřelení hadice určitě nepřeslechnete. Výkon mohou významně ovlivnit i menší úniky charakteristické syčením. Na výfukové straně turbodmychadla je lze poznat podle unikajících spalin ze spojů výfuku, na straně sání je potřeba je hledat rukou poblíž jednotlivých spojů potrubí. V tomto případě je však nutno použít dobrovolníka, který vytočí motor na neutrál do otáček, při nichž turbodmychadlo dostatečně plní.

Samotnou kapitolou je poškozené turbodmychadlo, jehož chybnou funkci lze rozpoznat už pouhou kontrolou plnícího tlaku skrze sériovou diagnostiku. Naprostou jistotou je odpojení sacího potrubí od turbodmychadla a vizuální kontrola, zda opotřebená ložisková část nepropouští olej do sání. Rovněž doporučujeme roztočit hřídelku a zjistit, jestli turbo není přidřené.

Závada se může objevit i v systému regulace turbodmychadla, jíž lze rozeznat celkem bez problému. Motor s takovou závadou totiž poskytuje normální výkon pouze v určitých otáčkách. Může tedy nastat situace, kdy bude tah dostatečný v nízkých otáčkách, ale ve vysokých otáčkách už ne.

Palivový systém a vstřikovače

Druhou nejčastější příčinou, proč vznětový motor nemusí mít dostatečný výkon, je závada palivového systému. Ta může vzniknout pouhým zavzdušněním netěsnících spojů vedení nafty, což je ve většině případů doprovázeno nekontrolovatelným samovolným zhasínáním motoru ve chvílích, kdy se do vstřikovačů dostane vzduchová bublina namísto paliva.

Podobně jako u sacího potrubí se může nízký tlak objevit i ve vedení paliva, kdy jej může ovlivňovat i taková příčina, jakou je zhroucený palivový filtr. Nejsnazší diagnostikou nízkého tlaku paliva je připojení měřícího budíku do palivového vedení a porovnání s předepsanými hodnotami, které jsou dohledatelné v každé servisní příručce. Potrápit umí i palivové čerpadlo, jehož špatná funkce se kromě nízkého výkonu projevuje dlouhými až nemožnými starty.

Nejvyskytovanější závadou palivového systému jsou ale vstřikovače jednotlivých válců, jejichž špatná funkce se projevuje i tvrdým chodem motoru. Závadu vstřikovačů může zapříčinit nejen běžné mechanické opotřebení, ale i nečistoty v palivu, jež dokázaly projít skrze palivové filtry. Zvláště vstřikovače nejmodernějšího systému Common Rail jsou velice citlivé i na sebemenší částečky špíny.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->