Aditiva: Vše, co byste měli vědět

Zpět na kategorii


Majitelé a provozovatelé motorových vozidel se už dlouhá léta přou s odborníky, zda by se měla aditiva používat pro spalovací motory, případně jaká by to měla být. Výrobci takových produktů totiž častokrát lákají reklamními vyjádřeními o lepším chodu motoru, příznivější spotřebě či prodloužení životnosti motoru.

Jsou ale aditiva takovou jistotu, jakou se mohou na první pohled zdát? Původně chvályhodná myšlenka na zlepšení či „zlevnění“ chodu vozidla se mnohdy stává absurdním řešením, které může vést pouze k penězům vyhozeným z okna, v horším případě pak k trvalým poškozením.

Z těchto důvodů jsme se rozhodli, že věnujeme čas vlastnímu studiu a seznámíme vás s tím, jaká aditiva vám skutečně pomohou, a jakým byste se naopak měli vyhnout.

Aditiva do paliv

Nejvíce probíranými přísadami jsou aditiva do paliv, která musíme rozdělit podle druhů. První skupinou jsou aditiva do benzinu, jež jsou nejčastěji používaná pro zvýšení jeho oktanového čísla. I přes lákavá tvrzení o razantním navýšení výkonu vás ale musíme zklamat.

V naprosté většině případů se totiž jedná o pouhý placebo efekt. Zároveň nesmíme zapomenout na fakt, že všechny v současnosti prodávané benziny mají dostatečně vysoké oktanové číslo, aby si s jejich spalováním poradily jakékoliv motory. Majitelé starých vozidel a veteránů, jejichž motory byly navrženy pro olovnatý benzín, by pak měli využívat jen přísady nahrazující olovo.

Druhou skupinu aditiv tvoří přípravky dostupné pro benzin i motorovou naftu. Taková aditiva slouží pro snížení negativních vlivů způsobených biosložkami v palivech, z nichž se může při dlouhodobém stání vozidla vytvářet voda, která má velmi negativní vliv na funkci motoru – způsobuje například nadměrnou tvorbu koroze. Pokud je ale vaše auto v permanenci, jsou i tato aditiva zbytečná.

Skutečně zlepšit provozuschopnost mohou aditiva určená k pročištění palivové soustavy a spalovacích prostorů uvnitř motoru. Ty řadíme k světlým výjimkám, jejichž vlastností by měl alespoň jednou ročně využít každý provozovatel vozidla. Dobře pročištěná palivová soustava totiž může vést ke slibované příznivější spotřebě benzinu či nafty.

Poslední skupina je podrobena vznětovým motorům a obsahuje aditiva zlepšující specifické vlastnosti motorové nafty. Nejvíce jsou potřebná v zimních měsících, protože jimi lze zlepšit její filtrovatelnost, čímž dojde k dalšímu snížení bodu tuhnutí a k usnadnění studených startů v hlubokých mrazech. V našem mírném klimatu ovšem stačí tankovat zimní naftu a problémy se starty prakticky nehrozí.

Aditiva do motorových olejů

Přestože přísady do paliv dlouhodobě vládnou trhu s aditivy, v posledních letech se stále více setkáváme s nabídkou aditiv určených pro motorové oleje. V reklamních letácích se nejčastěji píše o zázračných vlastnostech, s nimiž jsou motory schopné běžet nasucho, tedy bez oleje. Mohou ale vážně fungovat?

Prodejci těchto produktů lákají zákazníky na zvýšení vysokotlakých vlastností oleje či vytvoření keramické vrstvy na površích vnitřku motoru, jež ochrání motor v případě ztráty mazacího tlaku (například při proražení olejové vany). Tyto produkty mohou krátkodobě ochránit jakýkoliv motor, ale nastává problém s jejich aplikací.

Zkušení „olejáři“ zastávají názor, že by olej nikdy neměl být aditivován. Kromě nevhodného ředění oleje totiž vzniká i problém se samotnými materiály motoru. Většina přísad do olejů totiž obsahuje agresivní látky, které mají negativní vliv na barevné kovy, jichž je uvnitř motoru opravdu hodně – axiální ložiska klikového hřídele, ojniční ložiska, ložiska vačkového hřídele nebo sací koš samotného oleje. Velké množství produktů zároveň obsahuje chlor podporující vznik koroze na hůře chráněných plochách uvnitř agregátů. Naše rada tedy zní taková aditiva nepoužívat, a raději včas měnit kvalitní olej.

Závěrem

Z výše zmíněných skutečností nám vychází, že jen opravdu málokterá aditiva mají smysl. S klidným svědomím můžeme doporučit jen kvalitní čistící aditiva, případně zimní aditiva v případě, že vám s přicházejícími mrazy ještě zbyla v nádrži letní nafta.

Úplně vyhnout byste se měli aditivům do motorových olejů. Skutečná účinnost slibovaných vlastností je totiž jen totiž jen těžko ověřitelná. Vzhledem k prodejním cenám takových přísad, které mnohdy přesahují i tisíce korun, jsou efektivnějším a levnějším řešením častější výměny kvalitního motorového oleje.

Nepodléhejte slibům o téměř stoprocentním zabránění možnému zadření motoru a zeptejte se sami sebe: Pokud by byly tyto chemické složky natolik účinné, proč je nepoužívají samotní výrobci automobilů? Odpověď určitě dobře znáte.

Zapomenout nemůžeme ani na skutečnost, že jsou moderní paliva i oleje aditivovány dostatečně už z výroby.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41