Snadné kroky, jak připravit dodávku na zimu

Zpět na kategorii


Chladné zimní měsíce se kvapem blíží a ještě než napadne první sníh, je dobré připravit motorová vozidla na nejnáročnější část roku. To však nekončí pouhým obutím zimních pneumatik, ale pečlivá příprava by měla obnášet několik dalších kroků, jimiž si můžete zpříjemnit a usnadnit život v nevyhnutelném mrazu.

Nepodceňujte akumulátor

Moderní vznětové motory mají oproti svým předchůdcům zpravidla výbornou spolehlivost, ale i přesto se mnohdy nedokáží ubránit velkému chladu. Pokud dodávku parkujete venku stejně jako nespočet dalších provozovatelů, pravděpodobně jste se setkali s obtížnými studenými starty v zimních měsících. Ty jsou ve většině případů způsobeny slabým akumulátorem.

Nízká teplota ve válcích komplikuje nastartování motoru, protože nafta k dostatečnému samovznícení potřebuje nejen vysoký kompresní tlak, ale i na něj návaznou vysokou teplotu v kompresním prostoru. Tomu značně napomáhá předehřívání válců žhavícími svíčkami, jež však nemusí z akumulátoru dostat tolik proudu, kolik pro splnění účelu potřebují.

Za vším stojí slabý akumulátor, na jehož svorkách sice lze naměřit správné napětí (v případě 12 voltového akumulátoru se jedná o přibližně 12,5 V), ale nemusí být schopný vyvinout dostatečný proud. Součástí projevu slabého akumulátoru je i nezvykle pomalé či nemožné roztočení motoru startérem. Pokud nepomůže dobití a akumulátor bude stále ztrácet svou kapacitu, je nenávratně poškozený a je nutné pořídit nový.

Pojistěte se startovacími kabely

Pokud však se svým vozem potřebujete nutně jet, nejrychlejším řešením je zainvestovat přibližně tisícovku do kvalitních startovacích kabelů, kterými vcelku snadno oživíte i vybité auto. Rozhodně si ovšem dejte pozor na levné kabely s malým průřezem vodičů. Vznětový motor potřebuje dost velký startovací proud a ten levné kabely z benzínky prostě nepřenesou.

Další případné nastartování po krátkém stání už bude ve většině případů opět možné, protože akumulátor zvládne udržet energii vygenerovanou alternátorem při minulé jízdě. Pokud jste však museli ráno absolvovat start přes kabely, baterie už je stejně načatá.

Tankujte zimní naftu

Řadě provozovatelů užitkových vozidel se postupem času podaří vytvořit záložní zásobu motorové nafty, u níž je však v zimě potřeba dávat pozor, aby se jednalo o takzvanou zimní naftu. Ta je na čerpacích stanicích k dispozici od listopadu do dubna a oproti běžné naftě nabízí lepší vlastnosti v zimních podmínkách.

Tou nejdůležitější je filtrovatelnost, která udává průchodnost v chladu vznikajících krystalů parafínů skrze palivové filtry. Hodnota filtrovatelnosti by měla být alespoň -20°C a nižší, protože v opačném případě mohou vzniklé krystaly ucpat palivové filtry, následkem čehož se palivo nedostane až ke vstřikovačům a ty nebudou mít co vstříknout do válců. Vůz s neprůchodnými palivovými filtry je pak samozřejmě k ničemu, protože nenastartuje.

Vyzbrojte se proti mrazu a sněhu

Ačkoliv se v posledních letech v České republice nesetkáváme s častým sněžením, stále je vhodné vozit v objemném nákladovém prostoru alespoň malý smetáček, jímž snadno odstraníte případnou bílou pokrývku z karoserie vozidla. Jízda s neočištěným vozem se v mnoha situacích může stát nebezpečná nejen vám, ale i blízkému okolí, například při silném brzdění.

Každoroční samozřejmostí jsou každopádně zamrzlá okna, kvůli nimž by v žádném autě neměla chybět alespoň malá škrabka. V případě vysokých dodávek doporučujeme používat škrabku s prodlouženou rukojetí, díky níž lze obsloužit celé čelní sklo. V žádném případě nelikvidujte námrazu jako nespočet hlupáků, kteří se rozhodli zahnat led na úprk nalitím horké vody na sklo. To totiž vlivem razantních teplotních změn může zákonitě prasknout a ze snahy ušetřit čas se může stát velmi nákladná oprava. Použít lze naopak odmrazovací spreje nebo karton na překrytí přes noc. Pod kartonem totiž sklo hůře zamrzá.

Očistěte si výhled

Po dlouhém suchém létě se už během vlhkého podzimu začínají dostávat ke slovu stěrače. Jejich dlouhá nečinnost a vysoké teploty u většiny typů ničí gumičky stíracích lišt, na jejichž povrchu následně vznikají trhliny, které dělají nepříjemné šmouhy. Nešetřete a s každou nastávající zimou investujte do nových stěračů, které vám zajistí bezproblémový výhled.

Případnému nadměrnému zamlžování můžete bezproblémově zabránit ošetřením vnitřní strany oken, k čemuž poslouží speciální ubrousky proti zamlžování, jež jsou k dostání v téměř každém sortimentu s autokosmetikou.

Samozřejmostí by mělo být i použití nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů, protože ji budete potřebovat velmi často. Nedoporučuje se zanechání ani ředění letní směsi, jež v choulostivém okruhu zamrzá a může jej i poškodit. Pokud máte tedy plnou nádržku ostřikovačů ještě z léta, prostě jí vystříkejte nebo odsajte.

Pomohou i další pomůcky

Známé pořekadlo říká, že štěstí přeje připraveným. Vždyť si vzpomeňte na tátovu ledvinku plnou šikovných a užitečných věcí. I takto mohou posloužit zákoutí nákladového prostoru vaší dodávky, do nichž můžete umístit mnoho drobností a usnadnit si tak život.

Můžete se například vybavit levnými umělohmotnými sítěmi, nastříhaným kobercem či pytlíkem s pískem. Všechny tyto věci vám potom pomohou snadno uniknout z uvíznutí na zamrzlé kaluži. Stejně pomohou i klasické kovové sněhové řetězy.

V praktické výbavě by nemělo chybět ani tažné lano pro možnou záchranu ze závěje nebo lopatka. Pobyt v interiéru vozidla pak zpříjemní gumové koberečky, které se nenacucají vodou z rozpuštěného sněhu.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->