Jak snížit spotřebu paliva vaší dodávky

Zpět na kategorii


Provozování dodávky se v dnešních letech neřadí k nákladným záležitostem, ale i přesto je při jejím používání nejdražším účtem ten za palivo. Přestože moderní motory umí dosáhnout velmi příznivé spotřeby, existují možnosti dalšího zlepšení.

Na následujících řádcích jsme pro vás připravili několik kroků, s jejichž pomocí nejlépe dosáhnete na udanou tabulkovou hodnotu spotřeby motorové nafty, či v ojedinělých případech benzínu. Pokud tedy každý den urazíte s dodávkou více než jen několik kilometrů, tomuto postupu pro snížení spotřeby byste měli věnovat pozornost.

Ukliďte nepořádek

Při každodenním používání dodávky je samozřejmé, že se v jejím interiéru bude hromadit odpad všeho druhu. To se však netýká samotné kabiny, ale i nákladového prostoru, v němž mohou zůstat nepoužité náhradní díly či zboží a materiál, pro který zrovna není využití. Každý takový nepořádek však znamená nárůst hmotnosti celého vozidla, jež má negativní dopad na spotřebu paliva. Udělejte si tedy ve volných chvílích čas a odlehčete svou dodávku o veškeré nepotřebné věci v jejích útrobách. V případě naloženého nákladu jej zkuste dopravit na určené místo co nejdříve, ať zbytečně nezatěžujete dodávku dlouhodobě.

Předvídejte cestu

Při jízdě pozorujte cestu před vámi a snažte se předvídat situace, které se mohou objevit. Důležitým klíčem k nízké spotřebě je plynulost jízdy. Při vzniku dopravního omezení před vámi zvedněte nohu z plynu o chvíli dříve a hladce zpomalte, případně plynule zastavte. Dobrým trikem je předvídat načasování semaforů. Pokud vidíte svítící červenou daleko dopředu, klidně zvolněte a s určitou pravděpodobností padne zelená, aniž byste museli zastavit a znovu rozhýbávat naloženou dodávku, což motor zatěžuje více, než plynulá změna rychlosti.

Používejte systém Stop-Start

Evropská emisní legislativa se značně zasluhuje o to, aby nově vyrobené vozy (včetně dodávek) disponovaly systémem Stop-Start. Ten zareaguje v okamžiku, kdy při zastavení dodávky na červené vyřadíte do neutrálu či silně sešlápnete pedál brzdy, a zhasne motor. Ten se následně probudí v okamžiku, kdy řídicí jednotka zaznamená řazení prvního převodového stupně či uvolnění brzdy. Motor znovu nastartuje mrknutím oka a dodávka bude okamžitě připravená vyrazit. Systém Stop-Start však nemusí fungovat vždy, například při příliš studeném motoru či klimatizaci fungující na plné obrátky. Úspory paliva nemusí být velké, ale každý mililitr nevstříknuté nafty se do celkového součtu úspory počítá. Stop-start na druhou stranu přináší i drobně zvýšené riziko opotřebení některých částí motoru. K tomuto systému se ještě vrátíme samostatně.

Jezděte na co nejvyšší převodový stupeň

Po každém rozjezdu zkuste co nejdříve zařadit nejvyšší možný převodový stupeň. Čím vyšší je rychlost jízdy, tím méně otáček motoru potřebujete pro její udržení. Nižší otáčky znamenají, že je do jednotlivých válců vstřikováno méně paliva, čímž je příznivě ovlivněna spotřeba. U plně naložených dodávek je tato praxe bohužel složitější, takže se snažte nejvyšších převodů využívat alespoň při jízdě z kopce, kde nepotřebujete tah motoru. V každém případě se však vyhněte zbytečnému podtáčení motoru a otáčkám kolem volnoběhu.

Udržujte dodávku v dobré kondici

Zapomínat se nesmí ani na celkovou údržbu dodávky, jejíž technický stav ovlivní spotřebu paliva ze všeho nejvíce. Důležitou částí vlastnictví je údržba tlaku v pneumatikách. Podhuštěné pneumatiky se totiž hůře odvalují a razantně zvyšují spotřebu. Hodnota optimálního tlaku v pneumatikách, na který byste je měli nahustit, je vždy uvedena v příručce k vozidlu, na rámu dveří nebo vnitřní straně víčka palivové nádrže.

Výrobci zároveň uvádí potřebné tlaky pneumatik pro různé stupně zatížení, mezi nimiž nechybí prázdný a naopak plně naložený stav.

Pravidelné údržby se týkají i výměny oleje podle předepsaného intervalu a dekarbonizace motoru ať už občasnou ostřejší jízdou ve vyšších otáčkách, či za použití čistících aditiv. Nová dodávková vozidla taktéž disponují detailními servisními plány, podle nichž lze údržbu provádět.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->