Svezli jsme se s novým Volkswagenem e-Crafter. Jak jezdí? A kolik stojí?

Zpět na kategorii


Svou českou premiéru na právě probíhajícím veletrhu E-Salon v pražských Letňanech má mimo jiné i plně elektrická dodávka e-Crafter. Ta konečně dostala svoji zaváděcí cenu, zastoupení Volkswagenu odhalilo celou řadu detailů a také jsme vůbec poprvé dostali možnost se s novou elektrickou dodávkou svézt.

Nejprve však pár podrobností o autu jako takovém. Jak to již ve světě elektrifikace lehkých užitkových aut bývá, příliš změn oproti standardním naftovým modelům se navenek neodehrálo. Odmyslíme-li si malé „e“ před názvem Crafter na zádi a v mříži chladiče, jedná se o naprosto běžnou dodávku, jakých se po našich silnicích pohybují mraky.

Nijak výjimečný nebo ošizený není potom e-Crafter ani vnitřním uspořádáním. Aktuálně je k dostání pouze jedna verze, a sice se středním rozvorem L3 (3 640 mm) a vysokou střechou H3. Objem nákladového prostoru činí 10,7 metrů krychlových a výška podlahy je přesně stejná, jako u modelů s pohonem všech kol 4Motion nebo u pohonu zadních kol. Jen se tady pod podlahou místo procházejícího kardanu nachází velká sada baterií o celkové kapacitě 35,8 kWh. Ve verzi do 3,5 tuny lze e-Craftera naložit 975 kilogramy nákladu, ve verzi do 4,25 tuny už je to rovnou 1 700 kilogramů.

Elektromotor s jednorychlostním stálým převodem se nachází vpředu, má maximální výkon 100 kW a točivý moment vrcholí hodnotou 290 Nm, dosahovanou už od nulových otáček. Maximální rychlost činí 90 km/h a Crafter umí najet na jedno nabití baterií až 173 kilometrů. Opětovné nabití trvá přes klasickou domácí zásuvku plných 17 hodin, ale třeba veřejná nabíječka o výkonu 7,2 kW zvládá totéž za 5 hodin a 20 minut. Crafter umí využít dokonce i velmi rychlou stejnosměrnou nabíječku o výkonu 40 kW, která jej nabije za pouhou hodinu.

Teď ale konečně k jízdě samotné a k tomu, jak se e-Crafter používá v praxi. Ani při usednutí do kabiny není na první pohled nic jinak, tedy až na budíky. Místo klasického otáčkoměru má totiž e-Crafter analogovou ručičku, chodící po stupnici, znázorňující tok energií. Levá zelená část je rekuperace, to když elektrický Crafter brzdí elektromotorem a vyzískanou energii vrací do baterií. Při sešlápnutí pedálu „plynu“ se ovšem ručička posouvá doprava. Modré pole tady značí ekonomický provoz, bílé pole potom vysoký výkon.

Klasickým klíčkem se otáčí v klasické spínačce a po zařazení běžným voličem automatické převodovky se Crafter dává do pohybu. Řidiče, který až dosud neměl s elektromobilem nic co do činění, tady okamžitě musí zaujmout tichost, hladkost a kultivovanost celého chodu. Žádné „kadlání“ turbodieselu se nekoná. Crafter při svižnějších rozjezdech a rekuperaci pouze tichounce hvízdá a svižně rozjet se opravdu umí. Nástup točivého momentu je okamžitý a až do dosažení zhruba osmdesátikilometrové rychlosti drží krok s nejvýkonnějšími dieselovými bratry, případně je rovnou předčí.

Ta největší výhoda ovšem netkví v okamžitém výkonu, ale hlavně ve snadnosti použití. Nemusí se řadit, nemusí se nic ohřívat nebo dochlazovat a dokonce se nemusí ani šlapat na brzdu. Stačí sundat nohu z pravého pedálu a rekuperace je natolik silná, aby většinu běžných zpomalení s přehledem zvládla. Při sešlápnutí brzdového pedálu pak rekuperace ještě zesílí a teprve při relativně ostrém brždění přijdou ke slovu klasické mechanické brzdy. Jak jsem ale již zmínil, v naprosté většině případů zůstanou nevyužity.

Jízdně je tedy e-Crafter výborný. Je tichý, v městských rychlostech živý, ovládá se nesmírně snadno a v městském provozu, kde se dieselová dodávka neustále startuje a zhasíná, nedostává elektrické ústrojí nijak zabrat.

Vyvstává však samozřejmě otázka, pro koho se e-Crafter, nebo obecně jakákoliv elektrická dodávka, vlastně vyplatí. Volkswagen si za tímto účelem udělal průzkum u několika evropských firem s flotilou užitkových aut a zjistil, že až 70 % řidičů najede za jeden den do 175 kilometrů. Přibližně 15 % těchto řidičů potom denně jezdí jen krátké trasy do 70 kilometrů celkově. Právě tito řidiči by mohli stávající dieselovou dodávku klidně vyměnit za elektrickou a nijak se neomezovat.

Mírný problém ovšem vyvstává s cenou, která je v současnou chvíli dost vysoká. Elektrický e-Crafter vychází na 1 645 409 korun bez DPH, nicméně v ceně už je velmi slušná výbava, zahrnující třeba dotykovou navigaci, LED světlomety, multifunkční volant, vyhřívané sedačky, automatickou klimatizaci, parkovací asistent s kamerou a další prvky. Záruka na vůz je v tuto chvíli jen základní dva roky, ovšem samostatná záruka na baterie je stanovena na 8 let nebo 160 000 kilometrů.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->