Nový elektrobus je nejkratší vozidlo plzeňské Škodovky

Zpět na kategorii


Značka Škoda pochopitelně neznamená pouze osobní automobily, vyráběné v Mladé Boleslavi. Neméně důležitý je také plzeňský podnik Škoda Transportation, do jehož portfolia patří i divize Škoda Electric, vyrábějící trolejbusy a elektrobusy. A právě Škoda Electric představila před nedávnem zcela nový krátký autobus 29BB.

S necelými devíti metry je model 29BB vůbec nejkratším vozem, který kdy plzeňská Škodovka vyrobila. Zcela konkrétně má elektrobus na délku 8 950 mm a rozvor dvou náprav činí 4 380 mm. Kapacita 45 míst, z toho 21 pro sedící, je naprosto ideální na kratší trasy v rámci městských center a právě sem Škoda se svým elektrobusem cílí. Odpovídá tak na všeobecnou snahu o čistší a tišší dopravu ve městech.

Vzduchem chlazené baterie elektrobusu pohání asynchronní elektromotor o výkonu 160 kW a na jediné nabití zdolají vzdálenost mezi 110 a 150 kilometry. Zajímavé je taky unikátně řešené dobíjení odděleným galvanickým nabíječem. Elektrobus se totiž dobíjí přímo z trolejového vedení, takže se může nabíjet kdykoliv, kdy jede po stejné trase s trolejbusy nebo tramvajemi.

Nový krátký elektrobus již jezdí v Českých Budějovicích, kam putuje celkem 11 vozů za zhruba 140 milionů korun. Dále Škoda Electric udala své vozy za poslední dobu třeba do Třince, Zlína, Trutnova nebo na Slovenské Nové Zámky a do Žiliny. Společnost se zároveň podílí na obnově trolejbusového vozového parku v Rumunsku, kam dodává padesát nízkopodlažních trolejbusů.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->