Ford spustil výrobu elektrické poštovní dodávky

Zpět na kategorii


Novinka vyráběná v německém Kolíně nad Rýnem v továrně Fordu je sice založená na podvozkové platformě Transitu, leč znak s modrým oválem na své přídi nenese. Fakticky se totiž jedná o společný projekt Fordu, společnosti StreetScooter – pracující na elektrických dodávkách, a Deutsche Post DHL.

Celý název nového vozu zní Deutsche Post StreetScooter Work XL a výroba odstartovala coby pilotní projekt nasazení elektrických dodávek jako rozvozových aut do německých měst. Na výrobě auta pracuje 180 zaměstnanců, schopných vyrobit 16 vozů denně. Celková produkce by se pak měla vyšplhat na přibližně 3500 aut ročně.

Elektrifikovaný Transit se skříňovou nástavbou je zatím největším autem, na kterém StreetScooter pracoval. Work XL uveze 20 metrů krychlových a zatížit jej lze 1275 kilogramy nákladu. Pro potřeby zásilkové služby to znamená až 200 balíkových zásilek naráz.

O pohon auta se starají podle potřeby různé kombinace elektromotorů a baterií. Vůbec nejvýkonnější specifikace má 90 kW výkonu a 276 Nm točivého momentu, dostupného okamžitě už od nulových otáček. Doplní-li se motor baterií o kapacitě 76 kWh, umístěnou pod podlahou nákladového prostoru, najede Work XL na nabití až 200 kilometrů. Ford zmiňuje, že každý Work XL ušetří ročně 1900 litrů paliva a 5 tun emisí CO2 oproti klasické naftové dodávce.

Jak už bylo řečeno, jedná se hlavně o ostrý test. Deutsche Post DHL nasadí elektrické dodávky do různých německých měst a nasbírané zkušenosti poslouží k dalšímu vývoji jak pro StreetScooter, tak i pro Ford. Koneckonců právě Ford chce do roku 2022 uvést na trh 16 plně elektrických modelů a dalších 24 hybridů.

Vyvstává pochopitelně otázka, zda se aktuální Deutsche Post StreetScooter Work XL dostane i na běžný trh. Tato varianta je otevřená a tak je teoreticky možné, že se velké elektrické Transity bez modrého znaku brzy objeví dostupné ke koupi v Německu, potažmo i u nás.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->