Čína představuje elektrickou dodávku Maxus EV80

Zpět na kategorii


Automobilový svět se postupně mění a čínské značky se snaží prosadit i na zahraničních trzích. Vhodným příkladem může být i nová dodávka Maxus EV80 navržená koncernem SAIC.

Na počátku vývoje nové elektrické dodávky stál britský výrobce lehkých užitkových vozů LDV, jehož majetek koupili Číňané od ruské automobilky GAZ. Následně se v roce 2011 rozhodli založit novou značku Maxus, jejíž nový model navázal na vývoj posledního typu připravovaného společností LDV.

Zbrusu nová dodávka Maxus EV80, která se v některých lokalitách prodává pod značkou LDV, je přímou evolucí vozu LDV Maxus z roku 2004. Vozy vyráběné ve spolupráci s Daewoo Motors byly poháněné přeplňovaným 2,5 litrovým vznětovým čtyřválcem.

Přestože Maxus EV80 sdílí se svým předchůdcem řadu základních parametrů, k nimž se řadí hlavně rozměry (délka 5 700 mm, šířka 1 998 mm, výška 2 345 mm nebo 2 552 mm a rozvor náprav 3 850 mm), je poháněný zcela odlišným způsobem.

Evropský model Maxus EV80 pohání elektrický pohonný systém, s nímž by měl zvládnout urazit až 200 kilometrů na jedno nabití. Doplnění energie akumulátorů na plnou kapacitu by pak mělo zabrat přibližně dvě hodiny. Výrobce bohužel zatím nezveřejnil další technické parametry.

Při porovnání dostupných informací o dojezdu s již dostupnou čínskou verzí by se však mělo jednat o poněkud slabší variantu. Ta čínská je totiž vybavená bateriemi o kapacitě 60 nebo 75 kWh, s nimiž slibuje nejvyšší dojezd 300 a 370 kilometrů. Pohon čínské varianty zajišťuje elektromotor o výkonu 100 kW a točivém momentu až 320 newtonmetrů.

Dodávky Maxus EV80 již testují němečtí a rakouští dopravci a v další fázi oficiálního vstupu na evropský trh se čínský koncern zaměří na trhy ve Francii, Norsku, Španělsku, Švédsku a dalších zemích.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41