Volkswagen I.D. Buzz Cargo je budoucností malých koncernových dodávek

Zpět na kategorii


Mnoho automobilek, a celý koncern Volkswagen nevyjímaje, hovoří o budoucnosti automobilismu v čistě elektrické rovině. Ačkoliv si myslíme, že výhradně elektrický pohon je utopie a skutečná budoucnost spočívá v diverzifikaci pohonů podle konkrétního zaměření, pro výhradně městský provoz by mohly být elektrické dodávky zcela ideální. A podle Volkswagenu navíc docela stylové…

Koncept se složitým názvem I.D. Buzz Cargo navazuje na starší podobný koncept I.D. Buzz a oba vozy jsou po stránce designu poctou historickému Volkswagenu „Type II“ – legendárnímu předchůdci dnes tolik oblíbeného Transporteru.

Jenomže zatímco koncept I.D. Buzz byl novodobou reinkarnací klasického mikrobusu, Buzz Cargo se etabluje do role furgonové dodávky se vším, co k ní patří. Namísto tří řad sedadel pro několik pasažérů, má Buzz Cargo pouze klasickou kabinu s trojlavící, jejíž prostřední část lze složit do klasického stolku. Nákladový prostor je přístupný skrz křídlové dveře vzadu, případně skrz posuvné dveře na straně spolujezdce. Ačkoliv konkrétní rozměry skříně nejsou zveřejněny, dovnitř prý půjde naložit až 800 kilogramů nákladu. Drobnou zajímavostí je také chytrý regál vybavený senzory, schopný on-line v tabletu či mobilním telefonu zobrazit, zda jsou všechny věci na svém místě. Vzhledem k tomu, že se jedná o elektromobil, je v nákladovém prostoru i zásuvka na 230 V, fungující bez dalšího napájení.

Buzz Cargo, stejně jako sourozenecký Buzz, stojí na dlouho vyvíjené platformě MEB, určené pro koncernové elektromobily všech velikostí. V podlahové platformě jsou ukryty baterie, v závislosti na konfiguraci nabírající kapacity 45 nebo 111 kWh. Dojezd té větší může činit přes 550 kilometrů na nabití a o mírné prodloužení se během slunečných dnů stará i solární panel na střeše. Tyto hodnoty jsou navíc naměřeny v rámci nového měřícího cyklu WLTP, takže by mohly alespoň vzdáleně odpovídat reálnému provozu. Na 80 % kapacity se umí prázdná baterie nabít za hodinu a v budoucnu bude k mání také indukční nabíjení bez kabelu.

O samotný pohon se potom stará v základu pouze jeden elektromotor na zadní nápravě, disponující výkonem 147 kW, ale v plánu je také pohon obou náprav s druhým elektromotorem.

Podstatnou zajímavostí je ovšem plně autonomní řízení úrovně 4. Volkswagen by chtěl uvést elektrickou dodávku na trh už v roce 2022 a v té době by mělo auto řídit úplně samo. Volant s pedály zajedou do palubní desky a z řidiče se stává pasažér. To je ovšem zatím docela nejisté a rozhodne zejména to, jak se k autonomnímu řízení v dané době postaví úřady v různých zemích světa.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->