Volkswagen Crafter první generace jako ojetina

Zpět na kategorii


Přestože je trh s dodávkovými vozidly vskutku rozsáhlý, v případě největších zástupců je výběr poměrně malý a častou volbou podnikatelů se stává oblíbené Iveco Daily či Mercedes-Benz Sprinter. Podobný přepravní prostor však dokáže nabídnout i Volkswagen Crafter, který je s Mercedesem technicky spřízněný a je nástupcem modelu LT.

Crafter první generace se představil v roce 2006 a oproti svému předchůdci narostl a zmohutněl, čímž se výrazně zlepšila přepravní kapacita. Nárůst přepravního prostoru je bohužel vykoupený ztrátou původní lehké konstrukce a kvůli vyšší hmotnosti si vůz vyžádá více paliva. Kromě klasické skříňové dodávky bylo v nabídce i combi pro devět cestujících a mikrobus schopný převézt až 19 osob. Podobně jako u jiných dodávek, i Volkswagen nabízel Crafter coby samostatný podvozek pro libovolnou nástavbu.

Zákazníkům byly nabízeny celkem tři provedení rozvoru, čtyři délky podvozků a tři délky kabiny. Různé konfigurace jsou k dispozici i v případě pohonu, jelikož kromě standardního pohonu zadních kol, byl Crafter dostupný i s pohonem všech kol a se zvýšeným podvozkem (na trhu je ale vzácností). Objem dostupného přepravního rozvoru se pohyboval od 7,5 do 17 metrů krychlových, takže je Crafter schopný převézt téměř cokoliv.

Po stránce jízdních vlastností je Crafter typickou velkou dodávkou s pohonem zadních kol. Vzácná varianta s pohonem všech kol vyniká snazší ovladatelností na kluzkém povrchu, například na zasněžených horských silnicích.

Výbava

Ačkoliv základní výbava příliš rozsáhlá není, Volkswagen dával k dispozici rozsáhlou nabídku příplatkových prvků, které si ale nechal těžce zaplatit. Na trhu s ojetinami se setkáváme hlavně s průměrně vybavenými vozy, ačkoliv narazíte-li na dobře „připlacený“ Crafter, dostanete komfortně vybavenou dodávku.

Motorizace

Nabídka konfigurací podvozků a kabin byla bohatá, což ale neplatilo o rozsahu dostupných motorizací. Volkswagen do Crafteru montoval výhradně vznětové agregáty, zastoupené pětiválcem 2.5 TDI. Po modernizaci v roce 2011 z pod kapoty zmizel jeden válec a továrna začala montovat čtyřválcové jednotky 2.0 TDI.

Větší pětiválce byly dostupné o výkonech 65, 80, 100 a 120 kW, modernější čtyřválce pak nabízely 80, 100, 105 a 120 kW. Nejvýkonnější dvoulitry se mohou pochlubit technickou specialitou, a sice sekvenčním přeplňováním dvěma turbodmychadly „BiTDI“. To se však při případné poruše rychle otáčí proti svému majiteli a opravy složitých systémů přeplňování jsou velmi nákladné.

Poruchy

Poruchy se nevyhýbají ani Volkswagenu Crafter, avšak jsou velmi podobné ostatním dodávkám se vznětovým motorem. Častější problémy se vyskytují u pětiválců 2.5 TDI, u nichž se objevují závady vstřikovačů, turbodmychadla, podélné hnací hřídele (kardanu), filtru pevných částic DPF a vstřikování Ad Blue. Výjimkou není ani zadření motoru, které je však velmi ovlivněno celkovou údržbou dodávky. Obecně se doporučuje zkrátit servisní interval výměny oleje a zjistit si, zda předchozí majitelé tento interval naopak nepřetahovali.

Bezporuchové ale nejsou ani dvoulitrové čtyřválce. U nich se ve velké míře vyskytuje výše popsané, ovšem přidává se zmiňované turbodmychadlo u nejvýkonnější BiTDI jednotky.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->