Volkswagen se pustil do konkurence kvůli protikolizním asistentům

Zpět na kategorii


Divize užitkových vozů automobilky Volkswagen vystartovala na svou konkurenci v rámci evropského trhu. Problémem jsou asistenční systémy řidiče, konkrétně systém samočinného nouzového brzdění před hrozící kolizí. Volkswagen už tyto systémy implementuje do svých vozidel, zatímco ostatní zaostávají.

Problém je, že svět dodávek, potažmo užitkových vozů obecně, zůstává v otázce bezpečnostních asistenčních systémů pozadu za osobáky. Zatímco se v Evropské unii hovoří o povinné implementaci bezpečnostních prvků do každého nového osobního auta, mnoho výrobců dodávek zatím nenabízí do svých modelů ani jejich základní podobu.

Přitom systém, ukrývající se pod anglickou zkratkou AEB (Autonomou Emergency Braking), může prokazatelně snížit riziko nehody, případně zmírnit vážnost. V případě kolize hrozící v nízké rychlosti umí asistent auto úplně zastavit a havárii odvrátit, v případě kolize ve vyšší rychlosti auto alespoň zpomalí a zredukuje škody. Organizace Thatcham Research, zabývající se výzkumem a testováním v této oblasti, hovoří o technologii protikolizních asistentů jako o „největším vývoji automobilové bezpečnosti od vynálezu bezpečnostních pásů“.

Tisková zpráva Volkswagenu dále uvádí, že kdyby se automatické brzdění před nehodou implementovalo do všech užitkových aut například v celé Británii, snížil by se tu počet dopravních nehod o přibližně 2500 případů ročně. Zároveň by se předešlo přibližně 350 vážným zraněním, případně úmrtím. Bude-li v oblasti osobních aut pokračovat vývoj stejným tempem, má technologie v nadcházejícím desetiletí snížit počet nehod o 38 % a zachránit odhadem asi 1000 lidských životů.

Vedle zachraňování zdraví a života, může AEB dramaticky pomoci i s náklady firem. Čím méně budou dodávky z firemních flotil bourat, tím menší budou výdaje související s nehodami a pochopitelně se zkrátí čas, strávený v servisu mimo službu.

Je sice jasné, že Volkswagenu jde v tomto případě hlavně o vypíchnutí vlastních asistentů, dodávaných do užitkových vozů, ovšem pravdou je, že užitková auta jen výjimečně nabízí tolik bezpečnostních prvků, jako osobáky. Těžko říci, jestli přinese tisková zpráva Volkswagenu nějaké reálné zlepšení, ovšem existuje jistá pravděpodobnost, že se kvůli tlakům z více míst brzy dočkáme záplavy bezpečnostních asistentů pro dodávky. Smysl by to rozhodně mělo.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->