Volkswagen Amarok jako ojetina

Zpět na kategorii


Vozidla kategorie užitkových terénních pick-upů nejsou na území České republiky úplně zaběhnutá, čemuž odpovídá i nepočetná nabídka jednotlivých modelů. Trendem oblíbeným hlavně na území Spojených států se ovšem v Evropě před osmi lety inspiroval německý Volkswagen, jehož první pokus v podobě Amaroku se řadí na špici evropské nabídky.

Oproti pick-upům z let minulých však není poslání Amaroku čistě účelové. Volkswagen se při vývoji snažil skombinovat praktičnost s elegancí, což se mu povedlo i v komfortním a prostorném interiéru. V něm se nachází nejen zažitá vyladěná ergonomie vozů značky, ale i kvalitní materiály a zpracování, budící dobrý dojem už na první pohled.

Kdo čeká SUV s korbou, bude jistojistě překvapen. Pod hezkým zevnějškem se totiž skrývá opravdový pracant. Amarok jako jediné auto své kategorie v Evropě do nákladového prostoru pojme hned dvě europalety a nabízí ložnou plochu 1620x1500 milimetrů, výška bočnic pak dosahuje 508 milimetrů.

Po stránce jízdních vlastností je Amarok téměř bezkonkurenční. Ačkoliv jeho základ stále tvoří rám a tuhá zadní náprava s listovými pery, jede kultivovaně i bez zatížení. Ovládání Amaroku je velmi snadné a přestože mírně zaostává, i tak jej lze s klidem na duši přirovnat k některým moderním SUV.

Výbava

Pracovní pick-upy si v minulých letech zakládaly na své praktičnosti, čemuž odpovídala i výbava samotného interiéru. Volkswagen Amarok se ale v tomto směru snaží přiblížit nabídce vozů SUV. Základní výbava sice není bohatá, ale rozsáhlý katalog příplatkových prvků dovolí připlácet za položky, jimiž se pick-up snadno přiblíží i samotnému Touaregu.

V Evropě lze Amarok pořídit pouze s pětimístnou kabinou DoubleCab, na jejíž zadní sedadla se snadno poskládá trojice cestujících, avšak s menším prostorem pro nohy. Zadní lavice je polohovatelná a ve svých útrobách nabízí rozměrnou odkládací schránku. V případě přepravy dalšího nákladu ji lze vyklopit vzhůru a vytvořit tak volný prostor.

Motorizace

Nabídka motorizací zpočátku nabízela jen dvoulitrové přeplňované diesely, jejichž základ tvořila jednotka o výkonu 90 kW. Ta byla dostupná i ve verzi s dvojitým přeplňováním, disponující nejvyšším výkonem 120 kW. Rok 2012 se nesl ve jménu modernizace palety motorizací, následkem čehož základní varianta disponovala výkonem 103 kW a varianta BiTDI pak výkonem 120 nebo 132 kW.

V posledních letech nabídku motorizací rozšířily přeplňované třílitrové vidlicové šestiválce o výkonech 150 a 165 kW. Ty jsou však v bazarech zatím poměrně zřídka.

Ačkoliv nabídka převodovek obsahuje manuální skříň, nenašla si cestu do výkonnějších variant BiTDI a šestiválců. K nim jsou k mání výhradně automatické převodovky.

Poruchy

Ani Amarok bohužel není bezproblémový. U výkonnějších agregátů BiTDI je pravděpodobnost poruch vyšší, takže z hlediska spolehlivosti se vyplatí vsadit spíše na základní modernizovanou variantu o výkonu 103 kW, která disponuje jednoduchým turbodmychadlem. Motory BiTDI jsou vlivem vysokého výkonu značně přetěžovány, objevují se časté problémy s turbodmychadly a nakonec i s těsněním pod hlavou.

Experti taktéž doporučují kontrolu hydraulických zdvihátek a vahadel rozvodů motoru BiTDI, spolu s kapkovou zkouškou oleje, jenž by se měl měnit nejpozději každých 20 tisíc km. Objevit se mohou také problémy s nadměrnou spotřebou oleje, za níž velmi často může opotřebené turbodmychadlo.

Provozní náklady a ceny náhradních dílů jsou v případě Amaroku bohužel poněkud vyšší než u konkurence. Vysoká cena provozu se pak projevuje hlavně u motorizací BiTDI, kde může servis poruch spolknout nemalé částky. Novější motory V6 se zatím jeví jako relativně bezproblémové, ovšem zde je zase potřeba akceptovat vyšší spotřebu nafty.

Na druhou stranu třeba podvozky jsou u Amaroku velmi robustní a prakticky bezproblémové, takže pokud nebylo ojeté auto často a silně přetěžováno, problémy by se neměly hned tak projevit.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->