Volkswagen Grand California – větší obytňák konečně oficiálně

Zpět na kategorii


Je tomu nedlouho, co se zde objevil článek o tom, že Volkswagen potvrdil výrobu obytného vozu, postaveného na větší dodávce Crafter. Velký obytňák, představený loni ve formě konceptu California XXL, doplní v nabídce dobře známou „malou“ Californii, postavenou na platformě Transporteru.

Uběhlo sotva pár týdnů a finální produkční vůz je konečně tady. Už se nejmenuje California XXL, ale pro produkční model zvolil Volkswagen elegantnější označení Grand California. Vůz stojí na bázi Crafteru se středně dlouhým rozvorem, ovšem disponuje vysokou střechou s úložnými prostory, poskládanými jako v letadle. Střecha je ovšem důležitá zejména kvůli výšce uvnitř vozu. Pod stropem vysokým přes dva metry se mohou pohodlně postavit i vysocí jedinci.

Taky dalších položek z oblasti pohodlí je v Grand Californii požehnaně. Přední sedadla se dají otočit čelem k zadní lavici a samozřejmě nechybí ani stolek mezi nimi. Na jedné straně obytného prostoru se rozprostírá kuchyňská linka s dvojvařičem, dřezem a ledničkou, na druhé potom nalezneme vstup do relativně prostorné koupelny o vnitřních rozměrech 84 x 80 centimetrů. V ní se našlo místo na toaletu, sprchový kout, ale i sklopné umyvadlo. Vcelku zajímavé je použití pohybového senzoru na světlo, místo klasického vypínače.

V základním provedení je Grand California uzpůsobená pro dvoučlennou posádku a nabídne jedno plnohodnotné dvoulůžko v zadní části vozu. Za příplatek lze ovšem získat druhé dvoulůžko, tentokrát nad kabinou řidiče. Přední část kabiny se všemi ovládacími prvky by měla být převzatá z Crafteru prakticky beze změn.

Už v základní výbavě dostanete spoustu serepetiček, ovšem do nabídky lze sáhnout taky pro vyloženě luxusní prvky. Volkswagen nabízí nepřímé osvětlení celého obytného prostoru, bluetooth audiosoustavu, wi-fi hotspot nebo satelit pro příjem televize. Z dalších vychytávek stojí za zmínku i solární panely na střeše, přídavný držák na kola nebo výsuvná markýza na boku auta. Exteriér prý půjde vyladit retro dvoubarevným zbarvením, známým ze současného Multivanu.

O jízdní bezpečnost se postarají jízdní asistenty včetně adaptivního tempomatu, případně i příplatkový pohon všech kol. Pod kapotou by se měl objevit dvěma turbodmychadly přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec, disponující výkonem 130 kW. Tedy jeden z motorů běžně dostupných v Crafteru.

Na finální detailní specifikaci si ale musíme ještě chvíli počkat. Představení vozu pro veřejnost proběhne 24. srpna na veletrhu Caravan Salon v německém Düsseldorfu. Dodávky prvních aut k zákazníkům jsou naplánovány na začátek příštího roku.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->