Ford spolu s Volkswagenem potvrdil spolupráci na užitkových autech

Zpět na kategorii


Již před delší dobou se objevila zpráva, hovořící o možné kooperaci mezi Volkswagenem a Fordem. Tehdy byla celá záležitost ještě ve stádiu zvěstí, jenže je tomu jen pár dní, co obě značky potvrdily dosavadní domněnky. Obě automobilky, mající už v současnosti silné postavení na trhu užitkových vozů, chtějí v nadcházejících letech společně vyvíjet pick-upy a dodávky pro globální trh.

Spojování automobilek za účelem vývoje není nic nového ani neobvyklého. Tím, že si výrobci vzájemně vypomohou, rapidně sníží náklady na vývoj, mohou se podělit o výrobu a převzít know-how. Dohromady navíc Ford a Volkswagen vyrobily za rok 2018 1,2 milionu užitkových vozů, takže se tady bavíme o skutečně obrovské spoustě aut, na jejichž vývoji a výrobě by se vyplatilo ušetřit každý drobák.

Podle šéfa Volkswagenu Herberta Diesse a šéfa Fordu Jima Hacketta by měl společný vývoj začít v roce 2022 a už v tomto a následujícím roce se objeví také první plody spolupráce. Ford chce pro obě značky vyvinout středně velký pick-up celosvětového formátu, ale objeví se taky větší klasická dodávka a naopak menší kurýrní dodávka do městského provozu.

Vedle orientace na užitkové vozy není vyloučena ani možná spolupráce v dalších odvětvích. Velký tlak je kladen třeba na elektromobilitu, autonomii, ale taky na běžná osobní auta. Některá média zároveň uvedla, že před sebou máme vznik největšího automobilového koncernu v historii, protože se Ford s Volkswagenem v budoucnu prováží daleko více, než jen v rámci spolupráce.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41