Leží budoucnost dodávek v Číně? FedEx objednává čínská auta na elektřinu

Zpět na kategorii


Firmy s opravdu velkými flotilami užitkových vozů mají tu moc, že mohou do značné míry ovlivňovat mínění trhu. S drobným překvapením teď přichází americký zásilkový gigant FedEx, který si objednal hned tisíc dodávkových vozů jednoho typu. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby se ovšem nejednalo o elektrické dodávky od nově vznikající čínské společnosti.

Elektrická dodávka Chanje V8100 byla představena loni a jedná se o čerstvý projekt, vznikající pod záštitou hongkongské společnosti FDG Electric Vehicles. Ta už do projektu údajně nainvestovala kolem miliardy amerických dolarů – tedy necelých 23 miliard korun. Za tyto peníze vzniklo první zákaznické auto, už nyní vyráběné v továrně mateřské firmy FDG v Chang-čou.

A o co vlastně jde? První vůz značky určený pro masovou výrobu nabízí solidní přepravní prostor 19 metrů krychlových a zatížitelnost 2,7 tuny. První představená verze z loňska měla dojezd jen lehce přes sto kilometrů, ovšem ta inovovaná nabízí při plném zatížení 150 kilometrů dojezdu, a když se zatížení sníží na polovinu povoleného maxima, dělá to už 240 kilometrů.

Tento dojezd by měl na městské použití docela dobře dostačovat, a právě sem FedEx taky míří. Zásilková společnost chce elektrickými dodávkami obsluhovat městské zástavby a zavážet soukromé i firemní zákazníky. Zatím se to týká pouze Severní Ameriky, ale jak padlo již v úvodu – přesně těmito kroky nastavuje FedEx spolu s dalšími firmami nové trendy v oblasti užitkových vozů. Hromadnější nasazení elektrických dodávek v Evropě na sebe pravděpodobně nenechá dlouho čekat a řádově za pár let by se mohly objevit také první elektrické ojetiny.

Objednání čínských vozů je pochopitelně součástí dlouhodobějšího plánu, v němž chce FedEx zlepšit svou účinnost a zároveň snížit dopad na životní prostředí. Se stejným záměrem si společnost již dříve objednala 20 elektrických tahačů Tesla Semi. Kolik ovšem FedEx zaplatí, to bohužel nikde nepadlo.

Vedle toho, jaké trendy FedEx nastaví ve světě užitkáčů, vyvstává ovšem ještě jedna otázka. Stane se z Číny velký vývozce elektrických vozidel do celého světa? Tradiční západní automobilky sice své elektrické užitkové modely nabízí také, ovšem Čína využila toho, že jsou elektromobily technicky jednodušší a přetlačuje zaběhnuté výrobce cenou i rychlostí dodání. Výhledově je tedy poměrně pravděpodobné, že se z Čínských elektrických aut stane naprosto běžný jev na silnicích západního světa.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->