Profil: Ford Transit a Tourneo Custom

Zpět na kategorii


Jak bylo zmiňováno již v profilu velkého „plnotučného“ Transitu, velká dodávka od Fordu má dokonce i pár menších sourozenců. Druhé největší modely nesou v nabídce přídomek Custom a jedná se o čistě užitkový Transit Custom, ale i o luxusně pojaté Tourneo Custom. Oba vozy se navíc dočkaly modernizace pro rok 2018.

Právě charakter vozu je spolu s výbavou hlavním rozdílem mezi řadami Transit Custom a Tourneo Custom. Už na první pohled se oba modely odlišují vnějším vzhledem. Moderní tvary sice sdílí, ale zatímco má Transit Custom jednodušší mříž chladiče v černé barvě, Tourneo Custom disponuje mříží s více lamelami v chromovaném provedení.

Dělení a provedení

Obě novinky Fordu lze koupit se dvěma délkami rozvorů, k nimž náleží i celkové délky. Zatímco kratší provedení má rozvor 2933 mm a délku 4973, u delšího činí rozvor 3300 mm a délka 5340 mm. Na výběr jsou také dvě výšky střech – nižší dvoumetrová a vyšší o celkové výšce 2343 mm.

Nejklasičtější variantou Transitu Custom je pochopitelně verze Van se třemi místy v kabině a plechovým furgonem. Objem nákladového prostoru činí u největší L2H2 verze 8,3 m3 a dovnitř se vejdou až tři europalety. Zajímavostí je, že se tři palety vměstnají i do krátké varianty, ovšem zde podlahu prostoru prakticky zcela zaplní. U dlouhé varianty zbývá ještě místo na další náklad mimo palety. Zajímavostí je i průchod skrz přepážku, ukrývající se pod odklopnými dvířky u země. Do dlouhého Transtitu Custom proto lze vměstnat předměty až o délce 3,4 metru. Maximální přípustná hmotnost vozu se pohybuje podle provedení od 2,6 do 3,4 tuny.

Mimo standardní furgon Van, objevuje se v nabídce také Kombi pro devět pasažérů, či Kombi Van spojující šest sedadel s místem až na dvě europalety.

Devět pasažérů lze posadit i do Tournea Custom, a to jak v krátkém, tak i ve dlouhém provedení. Celkové zpracování i pojetí vnitřního prostoru se ovšem od Transitu do značné míry liší. Místo běžného užitkového vozu Ford nabízí především mobilní kancelář, variabilní konferenční místnost nebo prostě rodinný vůz. Tomu odpovídá i možnost otočných sedadel v druhé řadě, pošitých za příplatek do kůže.

Sedadla Tournea jsou navíc samostatně vyjímatelná, sklopná do pozice stolku či překopitelná pro dosažení většího nákladového prostoru.

Motorizace

Od roku 2012 byly modely řady Custom nabízeny s naftovým čtyřválcem 2.2 TDCi Duratorq. Letošní modernizace však kvůli emisní normě Euro 6 přichází s novým, o něco menším, ovšem zároveň výkonnějším motorem.

Agregát 2.0 EcoBlue TDCi je nabízen celkem ve třech stupních výkonu, konkrétně 77, 96 a 125 kW. Všechny verze jsou standardně spojeny se šestistupňovou manuální převodovkou, ovšem u dvou vyšších výkonů lze připlatit také za šestistupňový automat. Jak u Transitu, tak u Tournea, je ovšem k dispozici výhradně pohon přední kol. Spotřeba začíná u 6,1 litru na sto kilometrů.

Vzhledem k emisím je samozřejmostí přivstřikování AdBlue do katalyzátoru a přítomnost filtru pevných částic. Oproti předešlé jednotce už dvoulitr nemá rozvodový řetěz, ale řemen v olejové lázni, jehož výměna je v servisním plánu nastavena po 240 000 kilometrech nebo po deseti letech. Interval na výměnu oleje je variabilní podle počtu startů a dalších faktorů, ale může dosahovat až 60 000 kilometrů.

Výbava

Tourneo i Transit Custom mají stejný základ kabiny, jehož některé části jsou volně inspirovány v modelu Fiesta. Transit každopádně nabídne více odkládacích prostor a celkově užitkovější pojetí oproti Tourneu.

Na druhou stranu Tourneo poskytuje rozsáhlejší selekci čalounění nebo technických vychytávek, zahrnujících audiosystémy a USB sloty pro zadní pasažéry. Ze strany jízdních asistentů je  pro oba vozy k mání adaptivní tempomat, asistent pro jízdu v pruzích, asistent rozjezdu do svahu, parkovací senzory, čtení dopravních značek, varování před srážkou nebo nouzový brzdový asistent. Palubní desce může dominovat velký dotykový displej navigace Sync 3 s hlasovým ovládáním.

Zadní tuhá náprava je standardně odpružena vinutými pružinami, ale za příplatek si lze dopřát také vzduchové odpružení. To samo udržuje stálou světlou výšku nezávisle na zatížení a je také pohodlnější pro zadní pasažéry.

Záruky

Již základní záruka na Transit i Tourneo Custom je prodloužena na pět let, případně na 200 000 kilometrů. V případě potřeby lze ovšem připlácet až za 7 let a 300 tisíc kilometrů. Ceník zároveň zahrnuje i servisní plány. Běžný Ford Service Plan zahrnuje pravidelné servisní prohlídky na 3 nebo 5 let, plán Exclusive potom i výměny vybraného spotřebního materiálu při jeho opotřebení.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->