Dekotora: Šílený tuning náklaďáků z Japonska

Zpět na kategorii


V moderních dobách operativních leasingů už nejsou tuningové úpravy užitkových a nákladních vozidel příliš časté. Při zavzpomínání na minulá období máme na paměti nespočet chromovaných doplňků, samolepek, plyšáků či vlajek za čelními okny. Pokud si však říkáte, že u nás vzpomínáme na „dobu přeplácanou“, pravděpodobně neznáte japonský kult Dekotora.

Název sám od sebe nic neznamená, ale lze jej snadno rozklíčovat jako „decoration truck“, neboli dekorativní náklaďák. V Japonsku, zemi komiksů manga a technicky vyspělých robotů, vznikl tento tuningový směr v sedmdesátých letech, když se majitelé náklaďáků inspirovaly filmem „Trucker“. Hlavní hrdina snímku totiž vlastnil radikálně upravený náklaďák.

Stejně jako u trendu bosozoku, který je něčím podobným v případě osobních vozidel, je i dekotora punk na čtyřech kolech. Provedené úpravy musí okamžitě strhávat pozornost a zrak diváka nepustit.

Úpravci využívají chrom a nerez ve velkém množství, přičemž se nebojí vytvářet mohutné úpravy karoserie – takzvané bodykity. Z nich nejzvláštnější je takzvaný „obrácený russel“. Tento doplněk na první pohled připomíná pluh, který je ale obrácený naruby. Chromované musí být i palivové nádrže.

Nepřehlédnutelnou částí úprav jsou velkoformátové polepy nebo airbrushe, které odráží zájmy majitele vytuněného náklaďáku. V minulých dobách se často vyskytovala vyobrazení vojevůdců éry Sengoku (samurajské období v 15. století). V současnosti nechybí draci a jiná mýtická stvoření.

Při pohledu na bohaté barevné osvětlení exteriéru i interiéru se určitě ptáte, zda upravené náklaďáky přitahují i pozornost policie. Přestože extrémní tuning mění rozměry i hmotnost vozidla, japonská legislativa je mírnější než ta česká. Veškeré provedené úpravy ale musí být zapsané v technickém průkazu a vozidlo musí procházet pravidelnou prohlídkou.

Při pohledu na občasné vyzdobené náklaďáky v Evropě si říkáme, že se japonský kult Dekotora řadí k tomu nejbláznivějšímu, s čím se lze setkat na silnicích po celém světě. Souhlasíte?

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->