Chladírenské vozy. Na co všechno lze ve světě transportního chlazení narazit

Zpět na kategorii


Přeprava nákladu v užitkovém voze znamená mnohdy pochopitelně i péči o zboží v průběhu samotného transportu. Zejména při přepravě potravin se často vyskytuje nutnost tyto potraviny chladit, případně dokonce mrazit.

První pokusy o přepravu chlazeného nákladu přišly už v polovině devatenáctého století, ovšem nejednalo se o valný úspěch. Veškerý princip spočíval prakticky pouze v zásobnících ledu a následně studené vody, umístěných ve špatně odizolovaných drážních vagónech.

Teprve později, přibližně v polovině dvacátého století, začaly být zásobníky ledu postupně nahrazovány mechanickým soběstačným chlazením.  My se dnes ve světě malých dodávek nejčastěji setkáváme s užitkovými chladírenskými vestavbami a nástavbami.

Právě na „vestavby“ a „nástavby“ lze chladírenské vozy rozdělit. V praxi jde o to, zda chladicí systém montujeme přímo do existujícího plechového furgonu dodávky, či využíváme holý podvozek vozu jako platformu pro montáž chladicího boxu. Rozdíl mezi těmito aplikacemi tkví především v kapacitě nákladu. Nezanedbatelnou součástí je totiž teplotní izolace, jejíž instalací do plechové dodávky ubíráme na přepravním prostoru. Samostatný chladicí box je na tom s kapacitou lépe.

V každém případě zůstává princip velmi podobný. Na vůz přibyde zařízení, jehož funkce je podobná funkci ledničky. Také zde se nachází výměník, používající plyn snadno měnící skupenství pro vychlazení vnitřního prostoru skříně. Teplo získané ve výměníku je potom vyfukováno ven do atmosféry.

Veškerý chladící systém se ukrývá zpravidla v jednotce, umístěné na střeše. Ta bývá aerodynamicky uzpůsobená, aby nezvyšovala svým odporem spotřebu, a právě skrz ní vychází ven horký vzduch, nastřádaný během chlazení. U menších vozidel je systém chlazení poháněn elektricky a to přímo od motoru auta, nebo případně i externím zdrojem s připojením na 230/380 V. Samotné chladící agregáty samozřejmě nabírají různých výkonů a mohou pouze chladit (zpravidla do 0 stupňů Celsia), mrazit (až do -33 stupňů Celsia), nebo mohou být takzvaně multiteplotní. To znamená, že vedle chlazení a mražení umí i hřát.

Zcela nezbytnou součástí chladící vestavby či nástavby je samozřejmě termoizolace, rozhodující o spotřebě celého systému a také o tom, jak dlouho zůstane prostor chladný poté, co chladicí agregát vypne. Za účelem izolace se zpravidla používají sendvičové polyuretanové panely, lisované za tepla. U takových panelů se uvádí propustnost tepla ve Wattech na metr čtvereční. Souběžně s pokrytím nákladového prostoru izolací, provádí se ještě přetěsnění dveří prostoru, opět za účelem zvýšení účinnosti.

Na podlahu se používá zpravidla hliníkový plech nebo další materiály. Zde jde hlavně o hygienickou čistotu, vyžadovanou pro převoz potravin. Ze stejného důvodu se prostor dovybavuje o regály, police, ale dokonce o záznamník teplot, sledující teplotu během transportu.

Na našem trhu se asi nejčastěji setkáváme s populárními značkami Carrier a Thermo King, případně i s německou značkou Kerstner, spadající pod Lamberet. V nabídce Vans Centre lze najít chladících vozů hned několik.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->