Auta s vysokým nájezdem? Nebojte se jich!

Zpět na kategorii


Nájezd vozu je vedle ceny a roku výroby jedním z hlavních rozhodujících kritérií. Najeté kilometry, zobrazené na budících, jsou velmi často diskutovány ve všech možných korelacích a všeobecně platí, že jakmile se na přístrojové desce začnou objevovat šestimístné číslice začínající trojkou či snad nedej bože čtyřkou, dává spousta lidí instinktivně ruce pryč. Přitom k tomu často není důvod.

„Stav vozu neodpovídá kilometrům.“ Tahle trochu otřepaná, ale pořád potřebná fráze, se při nákupu ojetin vyskytuje hojně a je úplně jedno, jestli kupujeme dodávku, osobák, nebo třeba motorku. Zpravidla se používá tehdy, když celkový stav kupovaného vozidla naznačuje, že toto vozidlo má za sebou víc, než kolik je uvedeno na počítadle. A to samozřejmě zpravidla naznačuje, že se s počítadlem manipulovalo – stáčelo se.

Jenomže světe div se, existuje i druhá strana mince. Existují i vozidla, která jsou v daleko lepším stavu, než jaký jim přisuzuje jejich nájezd. Docela běžně se objevují vozy, které najezdily za pouhých pár let mnoho statisíců kilometrů, ovšem tuhle porci přežily důstojně a ve zdraví. Rozhodující je spousta faktorů, jednak jízdní styl, jednak – a to je nejdůležitější – servis.

200 tisíc po městě a 200 tisíc po dálnici

Zatímco osobní vozy najezdí za prvních pár let provozu zpravidla něco mezi 15 – 30 tisíci kilometry ročně, u dodávek se průměr točí spíše okolo padesáti a nezřídka i o dost víc. Žádnou výjimkou nejsou tři roky staré vozy, které už pokořily dvousettisícovou hranici, a už vůbec není výjimkou, že se těší lepšímu celkovému stavu než ty, které mají polovinu.

Vše je to samozřejmě o používání. Pokud se s vozem jezdí výhradně ve městském provozu, najíždí se sice méně kilometrů, ale s daleko větší zátěží. Vezměme v potaz už jen startování. Zejména je-li modernější vůz vybaven systémem stop-start, a řidič tento systém nevypíná, je počet startovacích cyklů extrémně vysoký.

Ale i když se motor vozu nezastavuje na každých světlech, zastavuje se zpravidla při každé zastávce, kterých mohou být v rámci jedné městské trasy vyšší desítky. Zejména v zimě se tak dramaticky zvyšuje počet startů s nezahřátou olejovou náplní, při nichž motor trpí, ale zvyšuje se i počet cyklů, kolikrát se olejová náplň zahřívá a opět chladne. Určitým řešením by mohly být systémy, které umožňují zamknout nastartovaný vůz během zastávky, zejména u chladicích vozů. Ale tady zase běžícímu motoru naskakují hodiny na volnoběh, které na tachometru nejsou vidět.

Když se potom pevně nedodrží stanovený servisní interval a olej se přejíždí (což je poměrně běžný jev), je olej těsně před vylitím už v zuboženém stavu a opotřebení motoru narůstá. A spolu s olejem trpí i další komponenty – typicky spojka a převodovka.  

Oproti tomu jízda konstantní jízda po dálnici je k motoru a jeho olejové náplni, ale i ke spojce či převodovce, daleko šetrnější. Dieselové motory, běžné u dodávek, jsou lépe uzpůsobeny právě ke konstantní zátěži. Není tu zdaleka takový počet startovacích cyklů, zejména pak se studeným olejem, a lépe probíhá i regenerace filtru pevných části, která je ve městě často problematická právě kvůli tomu, že motor nemůže dosáhnout požadované teploty spalování.

Na druhou stranu se ale dálkovými trasami opotřebovávají další komponenty, jejichž životnost je přímo spjata s kilometrovým průběhem. Jsou to třeba ložiska kol, brzdy nebo tlumiče. Stav těchto komponent je ovšem snáze ověřitelný při koupi a případná výměna se neprodraží tolik.

Auto, které netají kilometry, často netají ani nic jiného

Opět se tedy dostáváme k tomu, že nejdůležitějším parametrem, jež rozhoduje o stavu auta při vysokém nájezdu, stejně jako o jeho další předpokládané životnosti, je v první řadě servis. A pokud se auto dožilo čtyřsettisícového nájezdu a pořád funguje více než uspokojivě, lze se s docela vysokou úspěšností domnívat, že byl vůz servisován zodpovědně. Na autech s vysokým nájezdem se totiž problémy mechanického rázu celkově obtížněji schovávají.

Samozřejmě, že vozy s nižšími hodnotami nájezdu na budících zůstávají pro kupující více atraktivní, ale je potřeba si uvědomit, že číslo na tachometru není zdaleka vše. Podstatné zůstává, v jakém „režimu“ vůz svoje kilometry najezdil, a jak při tom byl servisován. Z pohledu dlouhodobé spolehlivosti je zkrátka mnohdy perspektivnější koupit si použité auto, které najezdilo svou vysokou porci kilometrů po dálnici, bylo svědomitě servisováno a je v celkově dobrém stavu než auto, které za stejný čas zdolalo méně kilometrů, ale výhradně v městském provozu.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41