Couvání a parkování jsou klíčovými důvody nehod dodávek

Zpět na kategorii


Aktivní bezpečnostní systémy jsou v poslední době velké téma. Výrobci začínají montovat prvky známé z osobních vozů i do lehkých užitkových vozidel, tedy samozřejmě i do dodávek. Jedním z důvodů těchto rozhodnutí je i průzkum, ukazující překvapivý výsledek.

Podle zprávy zveřejněné britskou divizí společnosti Volkswagen užitkové vozy se vážné incidenty často stávají při couvání a parkování dodávek. Statistika uvádí, že jedna z deseti vážných nehod vzniká následkem manévrování v nižších rychlostech. Během roku 2016 se v Británii odehrálo více než 1 300 takových nehod, při nichž došlo ke zranění či úmrtí řidiče, pasažérů, chodců nebo cyklistů.

Při manévrování zároveň dochází k incidentům, při nichž nejde o ohrožení zdraví osob, ale mají významný dopad na provoz samotné dodávky. Následkem takových karambolů jsou nutné opravy, při nichž účet vyšplhá na průměrných padesát tisíc korun. Provozní náklady nebourající dodávky ve flotile přitom ročně stojí přibližně 16 tisíc korun.

Podle Volkswagenu by ke značnému snížení nepříznivé statistiky měla pomoci častější montáž bezpečnostních prvků do vozů. Parkovací kamery a snímače jsou nabízeny napříč celou užitkovou modelovou řadou značky Volkswagen a stále častěji se objevují také u dalších výrobců.

V rámci dodávek je u Volkswagenu unikátem systém Park Assist, automaticky parkující dodávku. Pokud se řidič rozhodne propracovaný systém využít, stačí jednoduše stisknout tlačítko ovladače a vozidlo samo pohybuje volantem, aby se dostalo i do nejmenších parkovacích míst. Řidiči pak zbývá pouze ovládat pedály, aby se vůz pohyboval.

Parkování však může být usnadněno pouhými parkovacími senzory vpředu i vzadu, které Volkswagen dodává jako součást balíčku „Business Pack“. Pokročilejší asistenční prvky jako couvací kamera, asistent couvání s přívěsem a hlídání boků karoserie jsou k dispozici za další příplatek.

Sarah Cox, vedoucí marketingu pro Volkswagen Commercial Vehicles, zároveň dodává, že čísla jasně ukazují, jak problematické může být parkování a couvání pro řidiče užitkových vozidel. Ti musí v hustém městském provozu hledat neobsazená parkovací místa, často se nacházející v těsných prostorech. Právě v takových situacích je pak nehoda nasnadě a třeba i úplně základní parkovací kamera může být významnou pomocí.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->