Vozidla přes 3,5 tuny by mohla mít povinné sledování mrtvého úhlu

Zpět na kategorii


Se vzestupem jízdních a bezpečnostních asistentů, kdy se třeba protikolizní asistent stává u osobních aut naprosto běžnou výbavou, sílí i snaha různých institucí učinit tyto prvky povinné. Jedna taková iniciativa vzešla z meetingu Spojených národů pro harmonizaci předpisů pro dopravu v Ženevě. Podle zdejšího návrhu by mělo být od podzimu příštího roku povinné sledování mrtvého úhlu pro vozidla nad 3,5 tuny.

Sledování mrtvého úhlu je systém, který opticky a akusticky upozorňuje řidiče v případě, že dává znamení o směru jízdy a po jeho straně se nachází jiný účastník silničního provozu, který by mohl být v mrtvém úhlu zrcátka. Důvodem pro zavedení povinného systému je zvýšení bezpečnosti „zranitelných účastníků provozu, jako jsou například chodci nebo cyklisti“.

Iniciátoři podkládají svou snahu o zavedení statistikou z Velké Británie. Za 18 měsíců zde došlo při kolizi s náklaďákem nebo kamionem ke zranění 217 cyklistů a dalších 14 jich bylo dokonce zabito. Právě zavedení povinného systému pro hlídání mrtvého úhlu by mělo toto číslo razantně snížit. K většině kolizí totiž došlo ve chvíli, kdy náklaďák či kamion odbočoval nebo měnil jízdní pruhy a řidič neviděl vedle auta cyklistu, schovaného z dosahu zrcátek.

Předseda Evropského fóra pro harmonizaci dopravních předpisů Antonio Erario řekl, že by nový předpis mohl zachránit spoustu lidských životů v různých zemích právě tím, že odmaže problém s mrtvým úhlem zrcátek. Další snaha bude podle předsedy směřovat na zlepšení výhledu řidiče během couvání. Je tedy možné, že se postupem času dočkáme i povinných parkovacích kamer.

Zavedení sledování mrtvého úhlu však zatím není stoprocentně potvrzené. Návrh zákona se musí ještě schválit v březnu 2019, a pokud k tomu dojde, vejde v platnost následující říjen. Nařízení by se pak stalo platným pro úplně všechna nová vozidla s celkovou hmotností přes 3,5 tuny.

Konkrétní technické provedení systému ovšem stanoveno není. Každý výrobce užitkových vozů by mohl používat svou vlastní technologii, pokud projde oficiální zkouškou.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->