Volvo představuje aktivní řízení VDS

Zpět na kategorii


Vývoj asistenčních a bezpečnostních prvků motorových vozidel jde kupředu nezastavitelným tempem, a přestože stále slýcháme o novinkách v oblasti osobních automobilů, pozadu nezůstávají ani užitkové a nákladní vozy. Už delší dobu se k průkopníkům nových technologií na poli nákladní dopravy řadí Volvo, které v současnosti uvádí do provozu unikátní aktivní podpůrné systémy.

Švédská značka dělá vše pro to, aby bezpečně omezila vznik nehod a ochránila řidiče svých vozidel. Taková řešení pomohou i dopravcům, protože snížení množství nehod napomáhá vyšší efektivitě přepravy.

Volvo už několik let používá systém řízení Volvo Dynamic Steering (VDS) využívající dvojici podložek posilovače. Švédi vyvinuli systém tak, aby omezoval vibrace a rázy do volantu vznikající při přejetí nerovností vozovky. VDS zároveň napomáhá i ovladatelnosti vozidla, jelikož v nízkých rychlostech snižuje odpor volantu o přibližně 75%, čímž je řidiči usnadněno manévrování a rovnání kol do přímého směru, protože to systém obstarává sám po uvolnění volantu.

Při jízdě ve vyšších rychlostech VDS napomáhá ovladatelnosti a vozidlo dokáže držet zvolený směr jízdy i na velmi nerovných cestách či v silném bočním větru. Revoluční technologie stále využívá hydraulický posilovač řízení, jehož funkce je podporována a posilována regulovaným elektromotorem.

Volvo na základě osvědčeného systému řízení nyní vyvinulo další trojici systémů, které mají za úkol omezit možnosti vzniku nehod a napomáhat s jízdní stabilitou. VDS s podporou stability je vybaveno snímači bočního pohybu v rámu vozidla a zasahuje v okamžiku, kdy zachytí sebemenší náznak smyku. Funkce systému probíhá natočením volantu do opačného směru, čímž je vozidlo bezpečně stabilizováno. Podle společnosti Volvo Trucks celý zásah do řízení proběhne mnohem dříve, než řidič stihne zaznamenat skluz kol.

Druhou bezpečnostní novinkou Volvo Trucks je VDS s podporou hlídání jízdního pruhu, které následuje legislativní požadavek systému hlídání jízdního pruhu LDWS. Funkce je aktivní od rychlosti 55 km/h a využívá kamer, jež nepřetržitě sledují vzdálenost vozidla od čar ohraničujících jízdní pruhy. Ve chvíli, kdy systém vyhodnotí hrozící nebezpečí, upozorní řidiče jemnou vibrací volantu a samostatně nasměruje vozidlo zpět do středu jízdního pruhu. Aktivního pomocníka ocení převážně řidiči dálkové přepravy.

Poslední novinkou, která je spíše doplňkovou funkcí zpříjemňující dlouhé hodiny strávené za volantem, je možnost individuálního nastavení intenzity posilovače. Každý řidič nových nákladních vozidel Volvo si tak bude moci přizpůsobit odpor volantu během zatáčení podle svých představ.

Vzhledem k tomu, že se v některých vozidlech řidiči střídají, je však otázkou, zda bude systém podporovat uložení zvoleného nastavení.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41