10 kroků, kterými snadno připravíte dodávku na jaro

Zpět na kategorii


Letošní zima byla opravdu dlouhá a ve svém závěru i krutá. Období sněžení a mrazu vytváří velkou zátěž na motorová vozidla, která s příchodem jara vyžadují pravidelnou údržbu. Připravili jsme tak pro vás 10 kroků, za jejichž pomoci velmi snadno odhalíte veškeré problémy, jenž může zimní období na autech a dodávkách způsobit.

Obutí letních pneumatik

Přestože není zákonem zakázáno v letních měsících užívat zimního obutí, není to vhodné. S rostoucími teplotami doporučujeme přezout na letní obutí, díky němuž lze nejen dosáhnout lepších jízdních vlastností, ale i příznivější spotřeby. Zákonem daná minimální hloubka dezénu je stanovena na 1,6 milimetru a hloubka by měla být na obou kolech nápravy přibližně stejná. Během přezouvání se zaměřte i na stáří nově nasazovaných pneumatik.

Geometrie kol

Během přezouvání pneumatik lze odhalit případné poškození nastavení geometrie kol. Vhodným příkladem může být nerovnoměrné sjíždění použitých pneumatik. I přes bezproblémový stav by měla být geometrie kontrolována a seřizována alespoň jednou ročně.

Podvozek

Ačkoliv boj s korozí nelze vyhrát, můžeme jej alespoň zpomalit. Posypová sůl je velkým nepřítelem špatně ošetřených kovů a prvním místem, kde začnou vznikat škody, je podvozek. Doporučujeme tak důkladnou kontrolu celého podvozku a jeho následné očištění. Zapomínat by se nemělo ani na ochranný nástřik, jímž lze podvozek na nějaký čas opět ochránit před klimatickými a chemickými vlivy. A když už budete pod autem, neopomeňte ani brzdy a zkontrolujte, zda se okolo destiček nevytvořil přebytek rzi.

Výfukové potrubí

V rámci kontroly spodku vozidla by se neměla zanedbávat ani kontrola výfukového systému. Tento krok se stává ještě důležitější v případě vznětových motorů se vstřikováním AdBlue. Drobná netěsnost výfuku dokáže nadělat opravdovou paseku a škody za desítky tisíc vlivem špatně rozprášené a následně zkrystalizované močoviny. Zkontrolujte tak těsnost výfukového potrubí, která může být narušena vlivem rezivění laciných kovových materiálů se slabou antikorozní ochranou.

Gumové díly

Během zimního období trpí i díly vyrobené z gumy. Řadí se mezi ně hlavně manžety poloos, silentbloky náprav, uložení stabilizátorů a další. Například popraskané manžety poloos mohou postupem času poškodit ložiska hnacích kol či samotné poloosy. Podrobná kontrola by se tedy neměla zanedbávat.

Důkladné mytí a ošetření laku

Korozivní roztok soli a vody se každopádně netýká jen podvozku, ale i karoserie. Ačkoliv dodávky běžně nepatří mezi auta, jejichž lak se leští několikrát do měsíce, důkladné jarní mytí by je nemělo minout. Po pořádném vydrhnutí, až bude povrch vozu zbaven veškerých zimních nečistot, není potom od věci poskytnou laku ochranu některým z konzervačních vosků.

Řemeny příslušenství motoru

Velké změny teplot mohou zanechat stopy i pod kapotou. K nejvíce namáhaným dílům patří řemeny, které pohání příslušenství v podobě alternátoru, posilovače řízení i kompresoru klimatizace. Kvůli poškozenému zpuchřelému materiálu hrozí přetržení řemenů a následné omezení funkce některých výše vypsaných komponent.

Olej a jiné provozní kapaliny

Při nahlédnutí pod kapotu dodávky se vyplatí zkontrolovat i samotný stav motoru a jeho příslušenství, zda někde neuniká některá z provozních kapalin. Zapomínat by se samozřejmě nemělo na kontrolu hladiny motorového oleje, či jeho případnou výměnu spolu s olejovým filtrem. Podobně důležitá je i kontrola množství a stavu chladicí a brzdové kapaliny. Takto lze předejít mnoha problémům v budoucnu.

Kabinový filtr

Patříte mezi astmatiky a jaro je pro vás nejhorším obdobím v roce? V takovém případě nesmíte opomenout výměnu kabinového filtru. Do interiéru tak poputuje čistý vzduch bez nečistot a bakterií.

Klimatizace

Bakterie a nečistoty se vyskytují na komponentech klimatizace a ještě lépe se jim daří, když ji v zimě téměř nezapínáme. Předejděte tak dýchacím problémům a zlepšete si pobyt ve voze použitím speciálních dezinfekčních sprejů. V nejlepším případě ji nechte kompletně vyčistit.

Stěrače

Jen máloco je během letních bouřek otravnější, než stěrače poskakující po čelním skle a zanechávající šmouhy. Jak již padlo výše, mrazivé období gumu poškozuje a vlivem stírání promrzlého skla na lištách stěračů vznikají drobné trhliny, kvůli nimž neplní svou funkci. Chcete-li si ušetřit případný vztek v deštivých dnech, zainvestujte pokud možno do kvalitnějších stěračů, jejichž funkci a výdrž později určitě oceníte.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->