Co je filtr pevných částic DPF/FAP?

Zpět na kategorii


Filtr pevných částic DPF (z anj. překladu Diesel Particulate Filter, nebo. FAP - filtre a particule) je nedílnou součásti moderních vozidel s naftovým motorem.

Hlavním úkolem DPF filtru je zachytávat škodlivé částice prachu, tzv. mikročástice (saze) z výfukových spalin. Do ovzduší se tak díky DPF filtru dostává méně nečistot. Jedná se o keramickou vložku výfuku se systémem mnoha kanálků, které zachytávají pevné částice ve svých útrobách a nepouští nečistoty ven.

Jaká je životnost DPF/FAP filtru?

První DPF filtry, které nyní nalezneme převážně ve starších automobilech, neměly příliš dlouhou životnost, a díky své menší kapacitě vydržely maximálně 60 -70 tisíc kilometrů, a museli se měnit za nemalé částky.

Technologie filtru pevných částic se v dnešní době výrazně zlepšila a DPF se jíž nemusí měnit, ale už ho dokážeme i vyčistit. Díky těmto moderním technologiím se u osobních vozidel dostáváme k životností kolem 150 - 200 tisíc km, což už je relativně slušný nájezd a průměrný člověk ho najede během 10 let. 

U užitkových vozidel, jako jsou dodávky, je možné najet ještě více. Dodávky a užitková vozidla do 3,5 tuny jsou předem stavěné na vysoké nájezdy, a proto výrobci dnes jíž deklarují, že za předpokladu dodržení předepsané údržby můžete s jedním filtrem najet i 200 až 300 tisíc kilometrů. 

Nákladní vozidla a autobusy, dokážou díky odlišné koncepci kanálku uvnitř DPF filtru najet  klidně i 500 tisíc km. 

Jaké jsou hlavní příčiny zanesení filtru pevných částic?

Zaplnění kapacity – toto se děje zhruba v polovině všech případu, kdy filtr dosáhne své životností a je zanesen popelem v důsledku vysokého nájezdu kilometru.

Technická závada na vozidle – V druhé polovině případu je pak hlavní příčinou zanesení filtru technická porucha vozidla, například špatný vstřikovač, závada na systému EGR ventilu, prasklou hadici sání čí chybné čidlo diferenciálního tlaku ve výfuku, nebo pokud natankujete nekvalitní palivo. Díky všem těmto zavadám můžete pozorovat na vozidle vyšší kouřivost, a tím i rychlejší zanášení filtru.

Jízda bez aditiv a neodborné úpravy – jedná se o nedodržování výrobcem navrženého způsobu užívání vozidla, tzn. jízda bez aditiv (pokud je vůz vybaven tzv. mokrým typem DPF), nebo neodborné zvyšování výkonu vozidla a v neposlední řadě i obcházení emisních systémů.

Jak poznám, že mám ucpaný filtr pevných částic? 

Příznaky nesprávného fungování filtru pevných částic jsou velmí snadno rozpoznatelné. Vašemu  vozidlu se zvýší spotřeba pohonných hmot a jíž nebude dosahovat takového výkonu jako dříve. V případě novějších vozidel vás jíž upozorní i kontrolka na palubní desce, (většinou ve tvaru výfuku), a tak poznáte, že s vaším DPF filtrem není něco v pořádku.

Ovlivňuje styl jízdy životnost DPF filtru? 

Styl jízdy má zásadní vliv na životnost filtru, a nespornou výhodu mají vozidla, která jezdí dlouhé trasy bez zastavení a ve vyšších rychlostech. Regenerace filtru totiž nedokážou efektivně fungovat při rychlostech pod 60 km/h. Pokud teda jezdíte převážně po městě, jednou za čas byste měli svému vozidlu dopřát regenerační projížďku za město, abyste udrželi filtr v co nejlepší kondici. 

Co to je regenerace DPF filtru a jak jí spustím?

Přirozená regenerace DPF - každé vozidlo to má nastavené trochu jinak a dovede si regeneraci spustit samo, ale vždy proto musí být splněno několik podmínek. Tou hlavní je, aby DPF filtr byl alespoň zčásti zaplněny (obvykle je nutná zaplněnost 10-20 %). Měli byste dále jet ustálenou vyšší rychlosti, jakou auta dosahují třeba na dálnici, mít dostatečně zahřáty motor, a otáčky mít ideálně okolo 2,5 až 3,5 tisíc. Doporučujeme mít i dostatek paliva v nádrží, protože při spuštění regenerace spotřeba zásadně vzroste. 

Regenerace DPF na místě - je další z možností, jak můžete filtru pomoci. Tento proces se u některých vozidel spouští přes diagnostiku a průběh může vypadat dost nepěkně. Motor muže znít nepravidelně, otáčky poskočí někam ke čtyřem tisícům a z výfuku jdou nepěkné věci. Obvykle to na nějakou dobu pomůže, ale filtr nesmí být zaplněný moc, jinak auto může regeneraci na místě odmítne.

Co se stane, když odstraním filtr pevných částic?

Odstraňovat filtr pevných částic se jednoznačně nedoporučuje. Jednak tím porušujete zákon, a navíc vám přestane platit STK a emise. Pokud vás zastaví policie, můžete počítat s pokutou minimálně 50 000 Kč. Pokud vás chytí v zahraničí, mohou být pokuty i několikrát vyšší. 

Kolik stojí nový filtr pevných částic?

V dnešní době můžeme nový filtr pořídit i za 10 tisíc, ale také za 100 tisíc korun, vše se odvíjí od druhu vozidla

Je možné zanesený filtr renovovat?

Ano. Pokud váš filtr pevných častíc není mechanicky poškozen, mate možnost si jej nechat odborně vyčistit.

 


 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->