Co je WLTP a jak se na nové homologace připravují výrobci dodávek

Zpět na kategorii


Momentálně se ve světě automobilů všemožně skloňuje zkratka WLTP (Worldwide Harmonised Light-Duty Vehicles Test Procedure). Ta označuje nový cyklus pro normované měření spotřeby, nahrazující staré a velmi nepřesné NEDC (New European Driving Cycle). Oproti NEDC už není WLTP čistě laboratorní, ale vedle laboratorní složky zahrnuje také měření přímo na silnici a celkové podmínky více odpovídají reálnému provozu.

Původně měl být cyklus WLTP ještě opožděn a s jeho zaváděním pro osobní auta (která šla na přetřes jako první) se počítalo až někdy v letošním roce. Jenže světem do té doby stihla proběhnout obrovská kauza „Dieselgate“ s podváděním při měření emisí, a tak byl celý proces značně urychlen. Měření podle nových procedur WLTP už podléhají všechna osobní auta prodávaná na současném trhu, což vyústilo v situaci, kdy některé automobilky nemohly (nebo dodnes nesmí), prodávat některé verze svých vozidel, neboť ještě neprošly požadovanou homologací.

Jak už bylo naznačeno v úvodu, WLTP je oproti NEDC delší, sofistikovanější a mělo by odpovídat reálnému provozu vozidla, což u NEDC rozhodně neplatilo a tabulkové spotřeby aut zpravidla neseděly o desítky procent. Zároveň je ale WLTP také výrazně náročnější, neboť homologovat se musí všechny kombinace motorů, karoserií, převodovek, výbav a obutí.

Nás ale pochopitelně zajímá, jak je to s platností WLTP ve světě užitkových vozidel. Tady je počátek platnosti oproti osobním vozům o rok posunut, takže teprve letos v září vešla v platnost norma stanovující, že WLTP měřením musí projít všechny nově představené modely. Od září 2019 se potom požadavek vztahuje na úplně všechna prodávaná užitková auta v EU.

Lze tedy předpokládat, že i přes veškerou snahu automobilek i tady nastane situace, kdy budou některá provedení na pár měsíců tabu a nepůjdou koupit, dokud neproběhne jejich homologace. Výrobci pochopitelně postupují od nejprodávanějších verzí až po ty okrajové.

Na příchod WLTP v plné síle se musí automobilky náležitě připravit a asi nejvíce pozornosti se upírá směrem k Volkswagenu, jehož aféra s emisemi celý proces nástupu nových norem urychlila. Ačkoliv zase nelze tvrdit, že by v tom byly další automobilky nevinně. Fixlování se spotřebou a emisemi bylo vyšetřováno u různých automobilek po celém světě.

Třeba divize užitkových vozů Volkswagenu se nicméně zdá být na příchod WLTP připravena, byť levné to rozhodně nebylo. Do svého závodu v Hannoveru nainvestovala značka přibližně 6 milionů euro (155 milionů korun) a vybudovala zde komplexní testovací centrum na dvě vozidla zároveň. Patnáctičlenný tým pracující na dvě směny tak bude přímo u výrobce provádět potřebné testy a vedle homologací se chystá také průběžné měření namátkou vybraných vozů, sjíždějících z výrobní linky. Volkswagen zkrátka nenechává nic náhodě.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->