Profil: Volkswagen Crafter

Zpět na kategorii


Crafter přišel poprvé na trh v roce 2006, kdy se jednalo o společný produkt Volkswagenu a Mercedesu. Aktuální druhá generace, prodávaná od roku 2016, už spolupráci s Mercedesem nepodléhá a jedná se o zcela nově vyvinutý vůz, který se začal prodávat i coby „dvojče“ MAN TGE.

Zatímco se první generace Crafteru vyráběla u Mercedesu, pro pokračovatele nechal Volkswagen vystavět zbrusu nový a moderní výrobní závod v polském městě Września.

Dělení a provedení

Aktuálně lze Crafter objednávat coby klasický plechový furgon, nebo coby podvozek, opatřený případně i valníkem se sklápěcí funkcí. Již brzy ovšem do nabídky přibyde také varianta Crafter Combi, nabízející prostor pro 9 pasažérů, kombinovaný s nákladovou zónou.

Crafter je dodáván celkem ve třech délkách a se třemi výškami střechy. Je tu střední rozvor o délce 3 640 mm, dále dlouhý rozvor o délce 4 490 mm a následně i dlouhý rozvor s prodlouženým zadním převisem. Největší uzavřený Crafter má délku nákladového prostoru 4 855 mm, výšku 2 196 mm, celkový objem až 18,4 m3 a uveze šest europalet.

Verze podvozek, potažmo valník, je nabízena s jednoduchou kabinou pro řidiče a dva spolujezdce, či s dvojitou čtyřdveřovou kabinou, poskytující v druhé řadě hned čtyřmístnou lavici.

Celková hmotnost vozu se pohybuje od tří do pěti tun, přičemž nejtěžší Craftery utáhnou i 3,5 tuny těžký přívěs. Maximální hmotnost soupravy je u pětitunové verze s pohonem zadních kol stanovena na osm tun.

Motorizace

Stejně jako u mnoha konkurentů, lze i pod kapotu Craftera objednávat výhradně vznětové čtyřválce, v tomto případě o objemu dvou litrů. Motory z rodiny TDI mají označení EA 288 Nutz a kromě Crafteru pohání u Volkswagenu také menší dodávky T6.

V nabídce jsou celkem čtyři výkonové variace. Ty s jedním turbodmychadlem nabízí 75, 90 nebo 103 kW a vrcholný motor se dvěma turbodmychadly poskytuje 130 kW. Všechny agregáty jsou vzhledem k normě Euro 6 vybaveny přivstřikováním kapaliny AdBlue do katalyzátoru. Nádržka má objem 18 litrů. Průměrné spotřeby nafty se v závislosti na verzi pohybují od 7,2 litru na sto kilometrů. Volkswagen nenabízí u Craftera prodloužený servisní interval, takže výměna oleje probíhá po 20 000 kilometrech, či po jednom roce.

V katalogu nalezneme také všechny tři druhy pohonů. Základní přední náhon s napříč uloženým motorem poskytuje o 100 mm nižší nákladovou hranu a nejnižší celkové hmotnosti. Pohon zadních kol s podélně umístěným motorem je vyhrazen pro těžkotonážní verze a čtyřkolka 4Motion nabízí maximální trakci a jízdní bezpečnost. U všech pohonů poskytuje Volkswagen možnost volby mezi šestistupňovou manuální převodovkou a osmistupňovým automatem.

Výbava

Velká pozornost u výbavy Crafteru je věnována bezpečnosti a aktivním bezpečnostním asistentům. K mání jsou třeba kompletní parkovací senzory včetně bočních, samočinné brždění v případě hrozící kolize, adaptivní tempomat, aktivní asistent pro udržování jízdního pruhu, samočinný parkovací asistent nebo asistent pro vyjíždění z parkovacího místa. Velkým pomocníkem je i asistent pro couvání s přívěsem. S ním stačí pouze páčkou od nastavení zrcátek stanovit směr vozíku a Crafter si sám otočí elektromechanickým řízením, aby jel přívěs za autem tam, kam chce řidič.

Z další výbavy nechybí samozřejmě systém odkládacích prostor a přihrádek, navigace s dotykovým displejem, vyhřívaný multifunkční volant, automatická klimatizace nebo ergonomické odpružené sedadlo ErgoComfort, nastavitelné v devíti směrech. To umí mít na přání i vyhřívání a dokonce masážní funkci.

Volkswagen se chlubí také univerzálními úchyty na regály a příslušenství, umístěnými v podlaze a na stěnách nákladového prostoru. Pro nástavby lze pořídit také druhý akumulátor s monitorováním stavu nebo druhý alternátor.

Záruky

Standardně je Crafter jištěn prodlouženou zárukou na 2+2 roky, nebo na 200 000 kilometrů podle toho, co nastane dříve. Lze si ovšem připlatit i za různé servisní balíčky, nastavené na 5 let a na různé počty kilometrů. Standardní plán kryje pouze běžné servisy a výměny oleje, plán Service Plus dále zahrnuje i výměny spotřebního materiálu a nadstandardní servis.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->