Praktické věci, které by neměly chybět ve vaší výbavě

Zpět na kategorii


Vývoj jde rychlým tempem kupředu a už dávno zmizely doby, kdy provoz motorového vozidla vyžadoval přepravu výbavy drobného autoservisu. Dnešní dodávky jsou převážně spolehlivé vozy, ale i tak by se nemělo zapomínat na praktickou výbavu, která může přijít vhod v nečekaných případech.

Z tohoto důvodu jsme dali dohromady seznam pěti šikovných pomůcek, s nimiž se na silnici neztratíte. Některé z nich možná nikdy nepoužijete, ale v případě nenadálé poruchy na krajnici, ať už vaší či cizí, budete rádi, že jste nezanedbali přípravu.

Doporučujeme vám, abyste v objemném zavazadlovém prostoru vaší dodávky vyhradili příslušné místo, alespoň jednu samostatnou přepravku, následujícím prvkům:

Sada základního nářadí

Pokud je dodávka zdrojem vaší obživy, pravděpodobně vás děsí každý výpadek její služby. S drobnými opravami však nemusíte čekat, až si v servisu udělají čas. K úspěšnému odstranění méně závažných poruch mnohdy stačí pouze trocha šikovnosti a sada základního nářadí.

Co by taková sada měla obsahovat? Pokud nejste sužováni nedostatkem volného prostoru, nejvhodnějším řešením je pořízení běžné gola sady, kterou je vhodné doplnit stranovými klíči o rozměrech 10 až 13 milimetrů, běžným plochým a křížovým šroubovákem, kleštěmi a sadou imbusů. Zapomenout bychom neměli ani na obyčejné kladivo, ale vhod přijdou také plastové stahovací pásky a kvalitní lepicí páska.

Provozní kapaliny

Za jízdy svítící kontrolka mazání značí obrovský problém, kvůli němuž je potřeba okamžitě zastavit! V naprosté většině případů signalizuje nízký mazací tlak motoru, při němž je motor v přímém ohrožení a může se zadřít po pouhých několika desítkách vteřin další jízdy.

Nemusí se však jednat o kritický problém, ale pouhý nedostatek množství oleje, vzniklý zanedbáním kontroly. Z tohoto důvodu je doporučeno vozit alespoň litrové balení používaného motorového oleje.

Druhou potřebnou provozní kapalinou je obyčejná destilovaná voda, vhodná pro doplnění okruhu chlazení. Na rozdíl od běžné vody je destilovaná zbavená veškerých minerálů, čímž nevytváří usazeniny nerostných materiálů (například vodní kámen) v chladicím okruhu.

Hasicí přístroj

Pouhé zahoření části elektroinstalace může znamenat nenávratnou škodu, kdy požár zničí celou dodávku. Pro zabránění tomuto případu je vhodné vozit práškový hasicí přístroj ve větším balení. Jelikož malým hasicím sprejem neuhasíte ani hořící koš na ulici, omezte se o nějaký prostor ve vašem voze a pořiďte si opravdový hasičák.

Startovací kabely

Shánění startovacích kabelů patří k zimním měsícům podobně, jako shánění vánočních dárků. Nemožnost nastartovat však není pouze zimní záležitostí, ale nepříjemný problém se může naskytnout i po zbytek roku, například po zapomenutí rozsvícených světel.

Dieselové motory dodávek potřebují k nastartování velkou porci proudu, takže jediným okamžitým řešením nekomfortní patálie je spuštění hnací jednotky za pomoci přenosu potřebné energie z jiného nastartovaného vozu.

Nezapomeňte tak na pořízení startovacích kabelů, jejichž pomocí si v budoucnu ušetříte bezradné momenty v mrtvé dodávce. Při koupi ovšem nešetřete a kupte opravdu kvalitní tlusté kabely, konstruované na vysoký startovací proud. Je-li baterie zcela vybitá, budou vám tenké kabely, které nepřenesou pořádný proud, dost možná k ničemu.

Kurty

Volně uložený náklad v nákladovém prostoru je nebezpečný nejen vám, ale i vašemu okolí. Z tohoto důvodu je nutné být vybaven pevnými kurtami, jejichž pomocí lze připevnit jakýkoliv převážený náklad.

Kurty však nemusí sloužit jen kvůli transportu zboží, ale lze jimi řešit i opravy na krátké dojetí do servisu. Použít je lze třeba po drobných nehodách na připevnění poškozených komponent vozu, které by mohly během jízdy upadnout.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->