Volkswagen vyrábí užitkové vozy v Poznani již 25 let

Zpět na kategorii


Polská Poznaň zažila před pár dny vcelku bouřlivou oslavu. Ve výrobním závodě Volkswagen Poznaň se totiž slavilo 25 let od doby, co jeden z nejmodernějších průmyslových závodů v Polsku otevřel své brány. Z kdysi malé továrny se za čtvrt století stal jeden z nejdůležitějších výrobců užitkových vozů Volkswagen.

Továrna v Poznani, ležící ve Velkopolském vojvodství, se poprvé spustila na podzim roku 1993 a za jejím vznikem stál koncern Volkswagen AG spolu s polským výrobcem terénních a zemědělských vozidel Polmo FSR (Fabryka Samochodów Rolniczych). Polský společník ovšem ukončil svou činnost o tři roky později a už řadu let patří celý závod výhradně Volkswagenu, který jej má coby dceřinou společnost.

V prvních letech výroby se jednalo o vskutku malý podnik. V Poznani pracovalo při spuštění 69 zaměstnanců, a když se zde začal vyrábět Volkswagen Transporter, vznikal zde tempem 20 vozů denně. Dnes chrlí továrna počty neporovnatelně vyšší, už na konci roku 2007 slavila Poznaň milionté vyrobené auto a součástí je dnes taky středoškolský obor Mechanik mechatronik.

Počet zaměstnanců narostl raketovým tempem, takže dnes pracuje v Poznani kolem 11 000 lidí. Nemalá část – necelé tři tisíce z nich, se potom věnují výrobě Volkswagenu Crafter aktuální generace. Právě kvůli Crafteru, potažmo jeho sourozenci MAN TGE, byla zřízena v roce 2016 poslední součást podniku – továrna Białężyce-Września. Dalšími částmi je slévárna Wilda, výroba modelů Caddy a Transporter v městské části Antoninek a výrobna speciálních vozidel spolu s výrobnou komponent  Swarzędz. Za léta svojí funkce, byla továrna v Poznani dvakrát poctěna titulem „zaměstnavatel roku“.

Oslavy pětadvacátého výročí nabraly podobu galavečera v pátek 8. září. Celkem 26 tisíc pozvaných hostů z řad zaměstnanců, jejich rodin a přátel, zde zhlédlo obří multimediální show.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->