Tatra představuje osmikolový hasičský vůz Tigon

Zpět na kategorii


Tatra, Volvo Penta a Rosenbauer. To jsou tři společnosti, stojící za osmikolovým hasičským kolosem Tigon, jehož název vznikl spojením slov Tiger a Lion. Pozoruhodný vůz s vynikajícími specifikacemi má sloužit při likvidaci rozsáhlých požárů v místech, kam se běžná kolová technika už nedostane.

Naše kopřivnická Tatra stojí za dodáním podvozkové platformy. Konkrétně se jedná o podvozek Tatra Force 8x8, vybavený pohonem všech náprav a řízením přední dvojnápravy. Mohutné šasi stojí na pneumatikách rozměru 24.00R21, vybavených vojenským systémem pro změnu tlaku za jízdy. Kompletní délka vozu činí 12 285 mm a šířka je 2 900 mm. Jak je z fotek patrné, Tigon zvládá terén levou zadní a brodivost dosahuje hodnoty až 80 centimetrů. Maximální hmotnost je nastavená na 43 tun.

Velkou část hmotnosti má na svědomí pochopitelně vezené hasicí médium. Hliníkovou nástavbu s polypropylenovými nádržemi má na svědomí Rosenbauer a vůz uveze až 9000 litrů vody a 3500 litrů hasicí pěny. O rozstřik se stará elektricky ovládaná věž Rosenbauer RM 80C s pracovním tlakem 10 barů, schopná přepravit 9500 litrů kapaliny za minutu.

Pohon Tigonu dostala na starosti třetí kooperující společnost – Volvo Penta. Od ní pochází vznětový přeplňovaný šestiválec TAD164VE-B, disponující objemem 16,1 litru a výkonem 515 kW. Ohromná síla se z motoru přenáší na převodovku Allison 4800 a dále rozvodovou skříní Tatra na zmiňovaný pohon všech kol. Dost obdivuhodná je maximální rychlost 120 km/h.

Tigon míří především na trhy Středního východu, do vyprahlých pouštních oblastí. Právě zde často dochází k požárům na špatně přístupných místech, kde by mohla nová osmikolová Tatra pomoci.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->