Skupina PSA si připsala titul mezinárodní dodávky roku

Zpět na kategorii


Na veletrhu užitkových vozidel v německém Hannoveru proběhlo tradiční vyhlašování ocenění International Van of the Year (IVOTY) pro rok 2019. A prestižní cenu si tentokrát odnesla hned trojice vozů, stojící na stejném základu. Řeč je o nedávno představených německo-francouzských trojčatech koncernu PSA. Tedy o Peugeotu Partner, Citroënu Berlingo Van a Opelu Combo (potažmo Vauxhallu Combo na britském trhu).

Všechny tři malé dodávky jsme vám dopodrobna představili v samostatných článcích, nicméně pouze ve zkratce. Všechna auta se pochlubí stejnou platformou EMP2, u které lze využívat dvou hodnot rozvorů. Už do kratších provedení lze naložit dvě europalety a nosnost zde činí rovnou tunu. Jen o 50 kilogramů méně – tedy 950 kilogramů, pak uveze dlouhá verze. Každá z dodávek má ještě svou civilní verzi, zaměřenou na zákazníky s velkými rodinami. Jedná se o Peugeot Rifter, Citroën Berlingo a Opel Combo Life.

Pod kapotou lze nalézt základní benzínové tříválce o objemu 1,2 litru, ale častější volbou, zejména pak v užitkovém segmentu, budou pochopitelně naftové čtyřválce 1.6 BlueHDI. Pohon předních kol doplňuje ještě oficiálně nabízená přestavba na pohon 4x4, dodávaná firmou Dangel.

Cena IVOTY se uděluje od roku 1992 a coby porota zde každoročně spolupracuje pětadvacet novinářů a redaktorů, zaměřujících se na lehká užitková vozidla. U trojice z dílen PSA ocenili odborníci především technickou pokrokovost při zachování nízkých nákladů. Předseda poroty Jarlath Sweeney dokonce trojici vozidel označil za „největší pokrok v segmentu malých dodávek za celé roky“. Podle předsedy myslí PSA do budoucna, představuje novinky v oblasti užitku i komfortu a zároveň dobrou cenovou politiku.

Zcela konkrétně byla velmi kladně hodnocena funkce vážení nákladu a upozornění na přetížení. Jakmile vůz překročí 80 % své celkové povolené hmotnosti, rozsvítí se v nákladovém prostoru bílá dioda. Při překročení maximálního zatížení potom oranžová. Kladně reagovala porota také na bezpečnostní a asistenční systémy nebo na možnosti konektivity.

Konkrétně Citroën Berlingo a Peugeot Partner si společné vítězství prestižní ceny připisují již podruhé, ovšem s rozestupem 21 let – minule vyhrála první generace modelového ročníku 1997. Co se nedávné minulosti týče, loni bylo oceněno Iveco Daily Blue Power, rok předtím Volkswagen Crafter a dodávkou pro modelový rok 2016 se stal Volkswagen Transporter T6.  

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->