Citroen Berlingo třetí generace

Zpět na kategorii


Berlingo je coby malá „osobní dodávka“ ilustrováno zejména jako vůz pro velké rodiny, který však v případě potřeby zvládne zastat i roli schopného pracanta. Aktuální třetí generace jde do prodeje v druhé polovině letošního roku a posunula se směrem vpřed v oblasti technologií i prostornosti.

Zcela přepracovaný vnější design navazuje na styl, jenž před několika lety nastolil lehce uhozený model C4 Cactus a nově představované vozy Citroenu se na něj postupně adaptují. Vyčnívá hlavně přední maska s oddělenými světlomety a spodní části předních i zadních dveří chrání pogumované vzduchové polštáře Airbump. Oboustranné zadní dveře se otevírají posuvem a mají elektricky ovládaná okna.

V závislosti na potřebách lze Berlingo objednávat ve dvou délkách. Základní Berlingo „M“ má 440 centimetrů a umí být pouze pětimístné. Základní objem zavazadelníku činí 775 litrů (o 100 litrů více proti předešlé generaci), ovšem sklopením dělených zadních sedadel lze vytvořit zcela rovnou ložnou plochu o délce 270 centimetrů. Praktičnost potom do značné míry rozšiřuje hromada větších či menších přihrádek a kastlíků, rozmístěná po celém interiéru. Těchto prvků je celkem 28 a dohromady pojmou dalších 186 litrů.

Pro velké náklady a hlavně pro převoz vyššího počtu pasažérů ovšem přijde vhod delší Berlingo „XL“. Oproti kratší verzi je XL o 35 centimetrů delší a hlavně nabízí další dvojici vyjímatelných sedadel ve třetí řadě. Každá sedačka je navíc umístěná v kolejničce o délce 13 centimetrů. Při využití jen pěti sedadel má dlouhé Berlingo objem zavazadelníku 1050 litrů a sklopením druhé řady sedadel dosahuje ložná plocha délky 305 centimetrů.

Citroen má u nového Berlinga v nabídce dva motory, dostupné v celkem pěti specifikacích. Základním motorem je přeplňovaný benzínový tříválec 1.2 PureTech, jehož výkon dosahuje 81 kW, nebo v případě silnější verze 96 kW. Zejména pro účely pracovního využití se potom hodí větší čtyřválcový turbodiesel 1,5 BlueHDI, který lze zakoupit ve verzích 55, 74 a 96 kW.

Všechny motory jsou spojené s manuálními převodovkami, nebo v případě silnějších jednotek s osmistupňovými automaty. Přestože si Berlingo po vzoru moderních SUV a crossoverů dělá zálusk i na výlety do terénu, pohon všech kol se bohužel nekoná. Stejně jako u dalších aut na platformě EMP2 koncernu PSA (Peugeot Citroen), jsou u Berlinga poháněna výhradně přední kola. I tak má ale Berlingo volič jízdních režimů pro různé povrchy a také asistent pro jízdu z kopce.

Z oblasti výbavy lze jmenovat třeba dotykový displej s navigací a dalšími funkcemi, bezdrátové nabíjení mobilního telefonu nebo kamerový systém s panoramatickým pohledem při parkování. Z oblasti bezpečnostních asistentů je k mání hlídání čelního nárazu se samočinným bržděním, dále čtení dopravních značek, adaptivní tempomat, hlídání mrtvého úhlu, stabilizace přívěsu nebo inteligentní automatické přepínání dálkových světel. 

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->