Profil: Renault Master

Zpět na kategorii


Francouzský Renault Master, potažmo jeho německý bratr Opel Movano, je na trhu v současné podobě již od roku 2010, takže se řadí mezi služebně starší modely. I přesto je však poptávka stále slušná, a skrz různá dílčí vylepšení během lét, zůstává Master stále aktuální. Na druhou stranu v oblasti technologií a výbavy mírně stagnuje

Renault se v případě Masteru chlubí jedním příjemným oceněním, a sice pečetí Dekra – vítěz třídy 2017. Ve studii spolehlivosti ojetých dodávek za uplynulý rok byl Master tím vůbec nejlepším, což mu zajistilo zajímavé prvenství, zlepšující jeho pozici na poli ojetin.

Dělení a provedení

Stejně jako mnohé další konkurenty, lze i Mastera objednávat v nejrůznějších provedeních od klasického plechového furgonu, přes skříňovou nástavbu a podvozek až po valník se sklopkou. V zásadě samostatnou kategorií je dále i sedmnáctimístný minibus pro šestnáct cestujících a řidiče.

Všechny ostatní verze jsou vpředu vybaveny třímístnou kabinou, případně čtyřdveřovou dvoukabinou.

Délky jsou celkem čtyři. Základní L1 dodávaná pouze s předním náhonem má rozvor 3 182 mm, nejdelší L4 potom 4 332 mm. Ložná délka furgonu sahá od 2 583 mm až po 4 383 mm. Nejdelší Master s nejvyšší ze tří střech uveze 17 m3 a do nákladového prostoru se vejde pět europalet. I druhá nejkratší verze L2 ovšem zvládne tři.

Maximální celková hmotnost Masteru je od 2,8 do 4,5 tuny. Modely s předním náhonem utáhnou nanejvýš 2,5 tuny těžký přívěs, modely s pohonem zadních kol si poradí i se třemi tunami.

Motorizace

Renault nabízí pro Master celkem čtyři verze naftového čtyřválce 2,3 dCi, osazeného buď jedním, nebo dvěma turbodmychadly. Základní verze s jedním turbem mají označení dCi 110 a dCi 130, přičemž číslice indikuje výkon agregátu v koních. Silnější twin turbo motory se označují Energy dCi 145 a Energy dCi 170 (verze s pohonem zadních kol je označena 165 a má o pět koní méně).

Výhodou twin turbo konfigurace je dosažení vyššího točivého momentu v nízkých otáčkách. Dvě nestejně velká turba na motoru jsou řazena za sebou a menší z nich generuje tlak už v otáčkách blízko volnoběhu. Teprve ve vyšším spektru se přidává i druhé, větší turbo, které zajistí maximum výkonu a lineární zrychlení.

Všechny verze motoru samozřejmě splňují emisní normu Euro 6 a jsou vybaveny přivstřikováním kapaliny AdBlue do katalyzátoru. Papírové kombinované spotřeby začínají na hodnotách 6,8 litru na sto kilometrů a nejnižších spotřeb dosahuje agregát Energy dCi 145 – tedy nikoliv nejslabší jednotka.

Pohon všech kol u Masteru není nabízen, stejně tak není k mání ani automatická převodovka. Všechny verze jsou vybaveny šestistupňovou manuální převodovkou.

Výbava

Starší modelový věk zmiňovaný v úvodu má za následek, že Master nelze vybavit takovou úrovní komfortu a technologií, jako některé jeho konkurenty. Zejména asistenční systémy, jako třeba varování před kolizí, hlídání mrtvého úhlu nebo adaptivní tempomat v nabídce chybí. Z moderních vymožeností je tak k mání jen multimediální systém s navigací a sedmipalcovým dotykovým displejem.

Základní výbavový stupeň Business je vybaven jen velmi stroze. Vedle povinných bezpečnostních prvků jako je ABS, ESP a airbag řidiče, nachází se zde centrální zamykání bez dálkového ovládání, elektrické ovládání oken a elektrické ovládání zrcátek. Druhá úroveň výbavy Cool má navíc třeba manuální klimatizaci, rádio s Bluetooth konektivitou, palubní počítač, dojezdy oken, nastavitelné sedadlo řidiče a rozšířené úložné prostory v kabině.

Nákladový prostor lze dovybavit o dřevěnou podlahu, případně o ochranu boků.

Ceny a záruky

Nejlevnější Master L1H1 s výbavou Business a základním motorem startuje na částce 546 000 korun bez DPH.

Standardní záruka je jen na povinné dva roky, ale za příplatek lze získat rozšířenou garanci na 3 nebo 4 roky a na 100 nebo 150 tisíc kilometrů. Stejně tak poskytuje Renault i předplacené servisní balíčky na stejnou dobu a nájezd.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->