Elektrický Renault Master ZE bude mít reálný dojezd 120 kilometrů

Zpět na kategorii


Celým světem aut, ať už osobních, či užitkových, hýbe v posledních letech téma elektrifikace. Vizi elektrických vozidel se nevyhýbá ani Renault, který po osobních modelech představuje i středně velkou dodávku Master ZE, provozovanou výhradně na elektrický pohon.

Přestože je Master ZE (Zero Emission) na první pohled k nerozeznání od standardního Masteru, v přídi se místo tradiční pohonné jednotky nachází jednotka elektrická. Konkrétně se jedná o synchronní elektromotor s označením R75, disponující skromným výkonem 57 kW. Důležitější je ovšem v tomto případě točivý moment o hodnotě 225 Nm, dosahovaný již od nulových otáček a prakticky v celém otáčkovém rozsahu motoru. Maximální rychlost je kvůli převodu do pomala stanovena na 100 km/h.

O napájení se starají baterie o kapacitě 33 kWh. S nimi vykázal Master ZE při měřícím cyklu NEDC dojezd 200 kilometrů, ovšem právě evropský měřící cyklus umí hodnoty silně zkreslit a to jak v oblasti spotřeb spalovacích motorů, tak i v oblasti dojezdu elektromobilů.

Renault tedy nyní uvedl věci na pravou míru a podle oficiálního prohlášení má Master ZE v „reálném světě“ dojezd 120 kilometrů na nabití. To je sice málo, ale záleží pochopitelně na konkrétním způsobu používání. Mnoha firmám, používajícím svoje vozy výhradně ve městech, 120 kilometrů stačí. Nabití prázdné baterie za pomoci rychlé nabíječky potrvá 6 hodin.

Co se praktičnosti týče, Master ZE není jen jedna konkrétní verze, ale celá modelová řada, zahrnující tři délky a dvě výšky nákladového prostoru, nebo podvozek pro nástavby. U plechového furgonu činí délka ložné plochy až 3 733 mm, výška 1 894 mm a nakládat lze podle verze až 1 128 kilogramů. To je přibližně o 300 kilogramů méně, než kolik uveze standardní verze.

Výbava elektrického Masteru ZE se bude pochopitelně shodovat s klasickými variantami. K mání je proto třeba dotyková navigace R-Link, doplněná v tomto případě o mapu dobíjecích stanic. Zároveň Renault do všech svých užitkových aut nabídne systém Easy Connect for Fleet, umožňující kontrolu nad vozidly skrze data poskytovaná jejich palubní elektronikou.

Do prodeje jde elektrický Master ZE ke konci letošního roku, přičemž základní cena by měla lehce přesáhnout 800 000 korun. Renault oprávněně očekává zájem zejména z velkých měst v západní Evropě. Zdejší firmy totiž u elektrického Masteru využijí i finanční pobídky, zaměřené na nízkoemisní vozidla.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->