Profil: Mercedes-Benz Sprinter třetí generace

Zpět na kategorii


Třetí generace velké dodávky od Mercedesu se představila teprve na začátku února letošního roku. Přesto je však docela jisté, že novinka půjde ve šlépějích svých předchůdců a bude se tedy jednat o prodejní úspěch. Za 23 let prodal Mercedes přes 3,4 milionu Sprinterů v nejrůznějších provedeních.

Vnější vzhled je sice u užitkové dodávky věcí nepodstatnou a pomíjivou, nicméně je zajímavé, jak Mercedes připodobnil svého nového pracanta osobním modelům. Sprinter adaptoval několik designových řešení z poslední třídy S a dalších aut, takže vyjíždí s elegantně střiženými světlomety, za příplatek vybavenými plně LED technologií.

Dělení a provedení

Jak bývá u správných dodávek zvykem, k mání jsou u Sprinteru prakticky všechny myslitelné varianty. Celkově je možných kombinací přes 1700 a Sprinter lze pořídit v osmi karosářských verzích od klasického furgonu, přes podvozek, minibus, valník, nebo jako luxusní cestovní verzi.

Rozvory v několika délkách sahají od 3 250 mm po 4 325 mm. Vůbec nejdelší furgon může mít délku ložné plochy až 4 810 mm, přičemž výška nákladového prostoru sahá od 1 719 po 2 243 mm. Maximální objem nákladového prostoru je 17 m3 a největší dodávka pojme hned sedm europalet. Velkou výhodou je také snížení zadní hrany nákladového prostoru u modelů s pohonem předních kol. Oproti zadokolce to činí 80 mm k dobru. Minibus zase zvládne naložit až 19 pasažérů plus řidiče. Pro transportní verzi byl navíc vyvinut systém jednoduchého vyjmutí celých řad sedadel.

S nejrůznějšími provedeními se samozřejmě variabilně hýbe celková hmotnost, potažmo užitečná hmotnost. Nejmenší verze do tří tun uvezou 1 010 kilogramů nákladu, nejtěžší Sprinter může mít až 5 500 kilogramů a uveze 3 150 kilogramů. Zadní zavěšení je k mání hned se třemi systémy odpružení. Vedle klasických ocelových pružin jsou k mání ještě kompozitní listová pera z plastu vyztuženého skelnými vlákny, nebo vzduchové odpružení s nastavitelnou světlostí. Zajímavostí je i možnost pořízení pětitunové verze, ovšem bez zadní dvojmontáže. Maximální hmotnost přívěsu přesahuje tři tuny.

Motorizace

Není bez zajímavosti, že se Sprinter vůbec poprvé v historii nabízí i s předním náhonem, navyšujícím užitečnou hmotnost o 50 kilogramů. Vedle něj je k dispozici pochopitelně zadní náhon nebo stálá čtyřkolka, rozdělující točivý moment mezi obě nápravy poměrem 35:65 ve prospěch zadních kol.

Pod kapotou lze v Evropě nalézt výhradně turbodieselové motory. Menší čtyřválec má objem 2,1 litru a Mercedes jej vyrábí s výkony 84, 105, 120 a 130 kW. Výkonnější třílitrový šestiválec má potom výkon 140 kW a spolu s nejsilnějším čtyřválcem je určen pouze pro pohon zadních nebo všech kol. Všechny motory jsou kvůli aktuální emisní normě vybaveny vstřikováním AdBlue do katalyzátoru, přičemž objem nádobky se zvýšil z 18 na 22 litrů. Zajímavostí je i fakt, že motory nemají ruční měrku oleje a hladina se proto odečítá z palubního počítače mezi budíky. Spotřeba se v závislosti na verzi pohybuje od 6,9 do 9,7 litrů na sto. Servisní interval je natažen na 40 nebo na 60 tisíc kilometrů, případně na dva roky.

Standardně je ke všem motorizacím dodávána šestistupňová manuální převodovka, ovšem za příplatek lze dostat i automatické převodovky. Pro pohon předních kol byla nově vyvinuta devítistupňová převodovka s hydrodynamickým měničem, umožňující nižší spotřebu díky širšímu rozsahu převodů. Pro zadní náhon a 4x4 je v nabídce sedmistupňový automat, známý již z předešlé generace.

V příštím roce přibyde do portfolia ještě čistě elektrický eSprinter, zaměřený na dopravní obsluhu ve velkých městech.

Výbava

Vzhledem k tomu, že Sprinteru nechybí ani luxusní varianty, jsou patřičně luxusní i některé prvky výbavy. Ve Sprinteru lze dostat třeba elektrické ovládání předních sedadel s pamětí, panoramatický parkovací systém nebo bezdrátové nabíjení telefonu pro všechny cestující.

Dále nechybí třeba klasická parkovací kamera v zrcátku, dešťový senzor, bezklíčový přístup a startování, navigace s velkým dotykovým displejem nebo asistenční systémy s adaptivním tempomatem a čtením dopravních značek. Pro nejrůznější potřeby se objevuje i široká nabídka různě výkonných alternátorů a zásuvek na 230 V.

Variabilita vozu je korunována spoustou odkládacích přihrádek v palubní desce, ale i pod sedadly prostředního a krajního spolujezdce. Na místě prostředního sedadla lze využít také praktický pracovní stolek. Nákladový prostor furgonu má ve standardu ocelovou plechovou podlahu, ale v závislosti na zatížení lze objednávat i plast nebo dřevo.

Ceny a záruky

V době psaní tohoto profilu bohužel ještě nebyl hotov český ceník, neboť nový Sprinter jde do prodeje až zhruba v polovině roku. Záruky ani české ceny proto zatím nejsou k dispozici, ačkoliv lze se orientovat alespoň podle základní ceny v Německu, stanovené na 19 990 euro (506 tisíc korun).

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->