Mercedes-Benz Sprinter druhé generace jako ojetina

Zpět na kategorii


Mercedes-Benz Sprinter se na českém trhu řadí k oblíbeným dodávkovým vozidlům a jeho druhá generace oproti svému předchůdci výrazně povyrostla v ohledech rozměrů i obliby. Čím ale Sprinter vyráběný od roku 2006 do letoška vyniká, to je široká nabídka různých provedení. Možnosti sahají od klasického skříňového provedení s různými typy zasklení, přes valník a mikrobus až k samostatnému podvozku, na nějž lze namontovat libovolnou nástavbu. Podvozek byl k dispozici s jednoduchou nebo dvojitou kabinou, do níž usedla až šestice pasažérů. Sprinter byl dostupný ve třech provedeních rozvoru, třech výškách kabiny a v základní variantě taktéž ve dvou úrovních nosnosti.

Výbava

Přestože Sprinter celkově patří k těm lépe vybaveným dodávkám, běžné verze v rámci základní výbavy mnoho nenabízí. Standardem je například jen airbag řidiče. Jestliže zájemci o dodávku z dílen Mercedesu zatouží po komfortnějších prvcích výbavy, mezi které se řadí například asistent ochrany proti bočnímu větru, je nutné hledat exempláře, jejichž první majitelé byli ochotni zaplatit nemalé příplatky.

Motorizace

Snadno přehledné množství dostupných motorizací nabízelo trojici benzínových agregátů, jejichž základem byl kompresorem přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,8 litru, dosahující nejvyššího výkonu 115 kW. Odborníci tento motor doporučují hlavně zájemcům, kteří se Sprinterem plánují převážně kratší trasy. Benzínová osmnáctistovka nabízí spolehlivost bez závažných problémů. Možným lákadlem je i varianta spalující CNG, díky čemuž dokáže Sprinter nabídnout nižší provozní náklady. Zbylými zážehovými motory byly šestiválce o objemech 3,5 a 3,7 litru. Ty disponovaly vysokým výkonem 190 kW, který byl ale vykoupen příliš vysokou spotřebou a tak jsou na trhu spíše vzácností.

Páteří nabídky motorů byly samozřejmě přeplňované diesely, jejichž základem byl motor 2,2 DCI. Čtveřice specifikací, která nabízela výkony 65, 80, 95 a 110 kW, byla později kvůli spotřebě ořezána na pouhé tři o výkonech 70, 95 a 120 kW. Ačkoliv motory s kultivovaným chodem nevykazují kritické konstrukční problémy, jednotky vyrobené před modernizací v roce 2009 dokáží způsobit nepříjemnost v podobě netěsnosti sacího potrubí za turbodmychadlem. Taková závada dovolí chod motoru pouze v nouzovém režimu, v některých případech jej může ale i zcela zastavit. Špičkou nabídky turbodieselů se pak stal třílitrový šestiválec ve výkonových verzích 150 a 165 kW, jenž pocházel z osobních vozů značky. Oba motory tak disponují velmi klidným chodem a při rozumném zacházení si vyžádají jen o trochu víc nafty, než vznětové čtyřválce.

Šikovným pomocníkem může být i pohon všech kol, který lze snadno rozpoznat již podle vyšší světlé výšky podvozku. Provedení vhodné do horských oblastí je na trhu bohužel vzácností.

Poruchy

I Mercedes Sprinter má bohužel své slabé stránky. U motorů z počátku výroby může dojít k zablokování olejového filtru, což má za následek vytlačování maziva skrze otvor jeho měrky. S vyšším nájezdem kilometrů pak hrozí poškození hnacích hřídelů, proto se prodejce raději zeptejte, zda byly někdy vůbec měněny, případně kdy k tomu došlo. Problémem může být i koroze karoserie a jako u každé jiné dodávky platí, že by si měl kupující dávat pozor na „utahané“ přetěžované kusy. U nich se předčasně objevují vůle na jinak poměrně bytelném podvozku.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->