Mercedes-Benz testuje nové elektrické Vito u Severního pólu

Zpět na kategorii


Elektromobily obecně vzbuzují u potenciálních zákazníků spoustu otázek, z nichž mnoho se týká zimního provozu. Lidé se ptají jak bude elektromobil topit, jak se budou baterie vypořádávat s mrazy a jak si elektromotor poradí se sníženou přilnavostí. Všechny obavy se nyní snaží vyvrátit Mercedes.

Již v listopadu minulého roku odstartoval Mercedes-Benz objednávky na novou elektrickou dodávku eVito. Jedná se o první elektrické užitkové auto značky a zároveň o další přírůstek na trh elektrických dodávek, určených pro zákazníky z řad firem, operujících ve městech. Určitá atraktivita elektrických dodávek navíc spočívá v různých daňových pobídkách a úlevách ze strany státu a měst.

Nyní se Mercedes podělil o několik snímků a také o video z testování, prováděného ve švédském Arjeplogu, přibližně sto kilometrů jižně od Severního pólu. Při teplotách klesajících k -40 °C se na eVitu testovalo například vytápění a odmrazování oken, spolehlivost a kapacita bateriového pohonu, ale zároveň došlo i na ladění podvozku a bezpečnostních systémů jako ABS nebo ESP. K tomu Mercedes využíval mimo jiné i strmý kopec s 20% stoupáním, kdy je jedna polovina vozovky pokrytá ledem, druhá polovina vyhřívaným asfaltem.

Co se dojezdu týče, standardní dojezd na nabití baterií o kapacitě 41,4 kWh by se měl pohybovat okolo 150 kilometrů. Při extrémních mrazech a plném zatížení však může dojezd spadnout na rovných 100 kilometrů, což potvrdilo právě i testování v Adjerplogu. Následné dobití elektromobilu má trvat pomocí rychlé vestavné nabíječky přibližně šest hodin.

Výkon elektrického motoru činí 84 kW a točivý moment 300 Nm je dostupný již od nulových otáček, což vzhledem k zaměření samozřejmě přijde vhod. Na výběr je i ze dvou maximálních rychlostí. Vozy operující ve městě budou elektronicky omezeny na 80 km/h, vozy na jízdu mimo město potom na 120 km/h. K dispozici budou dvě délky rozvoru, a sice 5140 mm nebo 5370 mm. Maximální užitečné zatížení činí 1073 kilogramů a maximální objem nákladového prostoru šplhá na 6,6 m3.

První elektrické dodávky Mercedesu zamíří k zákazníkům v druhé polovině letošního roku a cena v Německu je stanovena 39 990 euro bez daně (1 milion korun). Prvních tisíc zákazníků prý navíc obdrží jako bonus vestavnou nástěnnou nabíječku WallBox.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->