Pražští hasiči operují s desítkou nových vozů Scania

Zpět na kategorii


Je to vůbec největší obměna vozového parku za dobu fungování pražského hasičského sboru. Zásahové hasičské vozy Scania už se osvědčily při ochraně Letiště Václava Havla nebo Pražského hradu, takže deset zbrusu nových vozů právě od Scanie bylo jasnou volbou.

Deset vozů pro Prahu je vybaveno nástavbou Kobit, schopnou vézt až 2000 litrů vody a 120 litrů speciální hasicí pěny. Jedná se o takzvaná „prvovýjezdová“ auta, tedy taková, která vyjíždí ke standardním výjezdům a jsou na silnici vidět nejčastěji. Nad rámec standardní výbavy mají vozy třeba systém řezací vodní trysky Cobra, schopné proniknout skrz libovolný materiál. Dále se ve vozech nachází i lanový naviják a osvětlovací stožár.

Samotné podvozky mají dlouhý rozvor 4300 mm a velký rejd přední nápravy, aby byly snadno manévrovatelné v městské zástavbě. Právě kvůli manévrovatelnosti jsou čtyři kola odpružena vzduchovým zavěšením, schopným snižovat nebo zvyšovat světlou výškou. Při zvýšení se může zásahový vůz snadno dostat přes obrubníky a další nástrahy infrastruktury, při snížení pak podjede i nízké tunely či brány.

Pohonný agregát má výkon 480 koní a je spojen s automatickou převodovkou, využívající hydrodynamický měnič. Díky němu řadí skříň i bez přerušení tahu motoru, což výrazně napomáhá dynamice. Poháněna jsou pouze zadní kola, což ovšem ve městě naprosto postačuje.

Deset vozů doplňuje stávající dva, v současnosti využívané na zmiňovaném letišti a Pražském hradu. Auta byla slavnostně předána koncem září a v současnosti již slouží v plné míře.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->