Peugeot Boxer druhé generace jako ojetina

Zpět na kategorii


Fiat a koncern PSA spolupracují na vývoji dlouhé roky a druhá generace Peugeotu Boxer, vyráběná mezi lety 2006 a 2014, byla jejich třetím společným dodávkovým vozem, který se téměř okamžitě stal velmi žádaným. Favorit mezi lehkými užitkovými vozy vyjel na trh v mnoha provedeních a kromě plechové dodávky byl k dostání i v podobě proskleného mikrobusu pro přepravu osob, či valníku.

Nabídka dostupných verzí nabídla tři varianty rozvoru, celkem čtyři délky vozu a tři výšky kabiny. Peugeot Boxer lze tedy pořídit v sedmi různých velikostech objemu nákladového prostoru, který se pohybuje v rozsahu od osmi do sedmnácti metrů krychlových.

Podobně jako řada konkurentů, i druhá generace Boxeru patří mezi dodávky se snadnou ovladatelností a dobrou manévrovatelností. Oproti předchůdci však změny nejsou natolik výrazné, což je zapříčiněno velmi podobnou konstrukcí. Použitím pohonu předních kol je nenaložená dodávka velmi snadno ovladatelná i v případě horších adhezních podmínek, například na sněhu.

Výbava

Přestože byl účelový interiér v základní výbavě strohý, formou příplatkových prvků se z Boxeru dalo udělat uživatelsky příjemné místo. V základním vybavení sice chybí například prvky jako klimatizace či rádio, ale naopak bylo k dispozici vyhřívání zpětných zrcátek a elektrické ovládání oken. Zákazníci mohli své vozy vybavit i zadní parkovací kamerou. Opomenout nesmíme ani vcelku dobré zpracování interiéru.

Motorizace

Nabídka dostupných motorizací byla oproti předchozí generaci výrazně zjednodušena. Benzínové agregáty byly vyloučeny a zážehové motory zastupovala pouze třílitrová jednotka Iveco, poháněná zemním plynem. Motor poháněný alternativním palivem je na trhu s ojetinami velmi vzácný a na českém trhu nebyl k dispozici.

Pod kapotou téměř všech Boxerů lze najít některý z turbodieselů, které překvapivě nepocházejí z dílen koncernu PSA. Nejvhodnější volbou je pravděpodobně čtyřválcová jednotka 2.2 HDi. Motor z rodiny Ford Puma dosahoval nejvyššího výkonu 74 a 88 kW. V rámci modernizace v roce 2011 byl agregát posílen a zákazníci si jej mohli objednat ve výkonových variantách 81, 96 a 110 kW. Nejvýkonnějším motorem, vyhrazeným pro největší karosářské verze, byl třílitrový turbodiesel Iveco, který zprvu dosahoval 115 kW, v rámci faceliftu pak jeho výkon povyskočil na 130 kW.

Poruchy

Při nákupu ojetého Boxeru se vyplatí kontrolovat funkčnost klimatizace a veškeré elektrické výbavy ve voze. Zlobit může například elektrické ovládání zrcátek či centrální zamykání. Pozornost je třeba věnovat i podvozku a brzdám, kde se mohou objevit problémy s přílišnou vůlí v čepech přední nápravy a nadměrně opotřebenými ložisky kol.

Nepříjemnosti si dokáží připravit i motory, v nichž se po letech tvrdé dřiny mohou dostavit problémy se vstřikovači nebo opotřebeným turbodmychadlem. Velkým rizikem jsou dodávky pocházející z vozových parků kurýrních služeb, jejichž motory jsou často zhasínány bez dostatečného dochlazení. Pozornost je nutné věnovat i výfuku, jehož nejrizikovějšími komponenty jsou katalyzátor a filtr pevných částic.

 

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->