Mercedes Actros vyměňuje tradiční zrcátka za zpětné kamery

Zpět na kategorii


Mercedes je tady se svým přepracovaný a vylepšeným tahačem a nákladním vozem Actros. Německá značka se nezdráhá označit novinku jako „nejbezpečnější, nejúspornější a nejlépe propojený tahač v historii“ a přichází s celou řadou technologických inovací, mířících všemi směry. Již na první pohled jsou patrné třeba kamery, nahrazující běžná vnější zrcátka.

Velká skleněná zrcadla z dveří Actrosu zcela zmizela a zůstalo už jen zrcátko sloužící k pohledu přímo před kamion a dolů směřující zrcátko na dveřích spolujezdce. Ten nejdůležitější pohled – tedy pohled dozadu, však obstarává dvojice kamer, umístěná na elegantních aerodynamických ramínkách. Právě díky eliminaci velkých skel mohl Mercedes u Actrosu dosáhnout výrazně lepší úrovně aerodynamiky, a tedy lepší účinnosti. Ta je napříč modelovou řadou vylepšená o plných 5 % oproti stávajícímu modelu.

Obraz z kamer venku je řidiči promítán do dvojice vysokých displejů o úhlopříčce 15 palců, umístěných na předních A sloupcích kabiny. Každý displej má rozlišení 720 x 1920 pixelů a řidič by v něm měl vidět ještě víc okolního dění než v klasických zrcátkách. Šikovnou funkcí systému nazvaného MirrorCam je taky možnost prohlédnout dění okolo kamionu při odpočinku. Tlačítkem poblíž postele řidič zobrazí obraz kamer a z jednoho místa může kontrolovat, zda se podél návěsu nedějí nějaké nekalosti.

Když ovšem nastane potřeba, lze Actros dovybavit i klasickými zrcátky. Úplně každému vozu totiž zůstanou montážní body na dveřích, takže zrcátka stačí prostě přišroubovat na jejich místo.

Digitální zrcátka, která se pomalu začínají objevovat ve světě osobních aut a brzy snad i malých a středních dodávek, ovšem nejsou jedinou technickou finesou nového Actrosu. Mercedes vyzdvihuje také asistenční systémy řidiče, zahrnující adaptivní a prediktivní tempomat, aktivní udržování v pruzích a částečně samočinné parkování. Samozřejmostí je i systém krizového brždění a další bezpečnostní funkce. Na cestách dělá v kabině společnost taky velký displej nahrazující klasické budíky a druhý displej infotainmentu s navigací. Jedná se o koncept, převzatý z osobních aut Mercedesu.  

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->