MAN eTGE je novou elektrickou dodávkou do města

Zpět na kategorii


Automobilka MAN je sice běžně známá hlavně coby výrobce těžkých užitkových aut a autobusů, ale před časem se v rámci partnerství s Volkswagenem pustila také na pole klasických dodávek. Konkrétně vznikl model TGE, jenž je koncernovým sourozencem Crafteru. A stejně jako Crafter se TGE nabídne i v elektrické verzi.

I v případě elektrifikovaného provedení budou eTGE s e-Crafterem sdílet kompletní základ vozu a také kompletní pohonné ústrojí. V přední části se má tedy nacházet elektromotor o výkonu 100 kW, poskytující točivý moment 290 Nm již od nulových otáček.

Pod podlahou nákladového prostoru se potom objevují akumulátory o kapacitě 36 kWh, umožňující až 160 kilometrů dojezdu. Vzhledem k zaměření na městský provoz je rychlost vozu omezena na 90 km/h, protože vyšší rychlost by mohla dojezd dramaticky snižovat.

Opětovného nabití prázdné baterie na 80 % lze dosáhnout při použití rychlé nabíječky již za 45 minut, takže například během obědové pauzy. Nabíjení z běžné zásuvky potom potrvá kolem devíti hodin a je tedy vhodné pro dobíjení přes noc.

Velkým tahákem je také životnost baterie. MAN uvádí, že po deseti letech a dvou tisících nabíjecích cyklech má reálná kapacita baterie poklesnout maximálně o 15 %. To samozřejmě při správném způsobu nabíjení a cyklování. Bude-li se baterie nabíjet výhradně z rychlé nabíječky, životnost se pochopitelně sníží.

Co se užitkové části týče, eTGE půjde do výroby se středním rozvorem a s vysokou střechou. Užitečné zatížení se podle verze pohybuje mezi 950 a 1700 kilogramy (celková hmotnost 3,5 nebo 4,25 tuny) a objem nákladového prostoru je stanoven na 10,7 m3.

Spolu se sourozeneckým e-Crafterem, zamíří eTGE do výroby v červenci letošního roku. Nejvyšší odbyt očekává MAN i Volkswagen zejména v Německu, Rakousku, Belgii, Francii, Švédsku a Holandsku. Obě dodávky budou nabídnuty do firem v metropolitních oblastech, kde se dodávky pohybují hlavně v městském provozu. Právě zde by měla elektrická dodávka nahradit ta auta, která denně zdolají jen malý počet kilometrů, ovšem absolvují stovky rozjezdů a desítky chcípnutí/nastartování motoru.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->