Iveco Daily čtvrté generace jako ojetina

Zpět na kategorii


Mezi nejoblíbenější velké dodávky se jednoznačně řadí Iveco Daily, jehož čtvrtá generace přišla na trh v roce 2006 a vyráběla se následujících pět let. K velkým lákadlům přepracovaného modelu patřil i nový design navržený Giorgettem Giugiarem, s nímž se Daily řadilo k nejlépe vypadajícím dodávkám na trhu.

Iveco opět nabídlo oblíbený model v nespočtu různých délek rozvoru či výšek kabiny a dostupný byl i samostatný podvozek, který mohl nést téměř libovolnou nástavbu. Ke zvládnutí náročnějších jízdních podmínek byla v roce 2007 rozšířena nabídka o možnost pohonu všech kol, čímž se Daily stalo jednou z mála možností, jak získat tento typ pohonu v dodávkovém voze.

Podobně jako předchůdce je i čtvrtá generace na trhu nejvíce zastoupena v klasickém skříňovém provedení s prodlouženým rozvorem a zvýšenou střechou pro obrovskou přepravní kapacitu. Méně prostorné varianty jsou na trhu zastoupeny v nižším počtu, jelikož oproti konkurentům ztrácely užitnou hodnotu.

Velikost nákladového prostoru se pohybuje v rozmezí od 7,3 do 17 metrů krychlových. Užitečná hmotnost jednotlivých verzí se pak pohybuje od 1 210 do 3 640 kilogramů v závislosti na zvoleném provedení.

Výbava

Úroveň výbavy není u dodávkových vozů tolik důležitá a Iveco se při návrhu čtvrté generace Daily přiklonilo k praktičnosti. Ačkoliv na tom vůz není nejhůře, v době jeho působení na trhu nových vozů byly k mání i lépe vybavené dodávky. Velkým kladem je oplastování spodní části karoserie, které brání většímu poškození při neopatrné manipulaci s nákladem.

Oproti předchozímu modelu je však Daily lépe vybaveno, o čemž vypovídá i kvalitněji zpracovaný a útulnější interiér. Jistý nádech velkého nákladního auta ovšem přetrvává a komfort z osobáku se tedy nekoná. Pohodlné řidičovo sedadlo mohlo být za příplatek vybaveno vzduchovým odpružením.

Motorizace

Standardem nabídky motorizací byl vznětový motor 2.3 HPI, dostupný ve dvou provedeních o nejvyšším výkonu 71 a 85 kW. Se stejným zdvihovým objemem byla k mání i výkonnější varianta HPT dosahující až 100 kW. V nabídce nechyběly ani třílitrové turbodiesely s výkonem začínajícím na 107 kW. Silnější specifikace HPI dosahovala až 129 kW.

Iveco při vývoji přemýšlelo ekologicky a potenciálním zákazníkům nabídlo zajímavou variantu s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) dosahující výkonu 100 kW.

Spotřeba motorové nafty u jednotlivých agregátů rovnoměrně roste s hmotností jednotlivých variant. Nepsané pravidlo říká, že se nevyplatí provozovat Daily pro převoz menších nákladů. Vůz ocení převážně majitelé, kteří jej budou pravidelně plně nakládat.

Poruchy

Přestože se čtvrtá generace Daily řadí ke spolehlivým dodávkám, některé exempláře mají problémy s elektroinstalací již od prvních dnů. Po mechanické stránce pohonu jsou tyto dodávky bytelné a motory bez větších závad zvládají nájezd až za hranici 600 tisíc kilometrů. Celkově Iveca mají jen velmi málo chronických bolestí. Podvozek je i po větších nájezdech v solidním stavu a typické neduhy dieselových motorů, spočívající hlavně ve vadných čerpadlech a vstřicích, se projevují až při hodně vysokých nájezdech.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->