Holandský DAF našel své nejstarší dosud provozované vozidlo

Zpět na kategorii


Je tomu 90 let, co v holandském Eindhovenu vznikl první zárodek společnosti, dnes známé po celém světě jako DAF. V rámci oslav se pak současné vedení rozhodlo, že chce ve světě najít nejstarší dosud provozovaný vůz svojí výroby. Fotografií a příběhů od věrných zákazníků přišla spousta, ovšem nejstarší dosud provozovaný DAF může být pouze jeden.

Za nejstarší dosud používaný DAF byl vyhlášen model A1600 z roku 1968, sloužící u holandského rodinného podniku Hoefnagels, provozujícího vlastní lunapark. Ačkoliv vzhledem k dokonalému stavu viditelnému na fotkách se lze docela dobře domnívat, že slouží už jen jako historický kus k prezentaci. Ostatně vedle nejstarší A1600 má Hoefnagels v garáži ještě několik dalších starých DAFů.

Historie značky DAF jako takové se však začala psát ještě dávno před tím, než přišly první A1600 na svět. Společnost vznikla již v roce 1928 jako malá svářečská dílna inženýra Huba van Doorna. Teprve počátkem třicátých let společnost expandovala k výrobě návěsů a brzy se stala jedním z průkopníků kontejnerů pro intermodální dopravu. DAF tedy dodával kontejnery, které se mohly vést jak na lodi, tak na vlaku nebo za autem. Už v té době se taky začal používat název „Van Doorne’s Aanhangwagen Fabriek“, tedy zkráceně DAF.

Trvalo to ovšem ještě několik dalších let, než se z DAF stala společnost v té podobě, v jaké jí známe dnes. První vůz od DAF se objevil na trhu roku 1949 a jen o rok později už měla firma – přejmenovaná tentokrát na „Van Doorne’s Automobiel Fabriek“ vlastní fabriku na nákladní vozidla.

Dnes je společnost DAF jedním z nejvýznamnějších výrobců užitkových automobilů na světě. V průběhu let se v Holandsku zrodily variabilní nákladní auta pro nejrůznější tonáže, kamiony, ale také vojenské transportéry a experimentovalo se dokonce i s osobními vozy. DAFy se zúčastnily třeba legendárního závodu Dakar rally a dnes se pochopitelně mluví taky o hybridní a elektrické budoucnosti.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->