GMC představuje první korbu z karbonových vláken

Zpět na kategorii


Američané milují svoje terénní pick-upy a lokální značky se předhání v tom, kdo nabídne více užitné hodnoty, ale i technologií a stylu. Velký náskok před ostatními si teď vybudovala automobilka GMC, představující novou generaci modelu Sierra. Ta je opět luxusní verzí sourozeneckého Chevroletu Silverado.

Nejpodstatnější novinka se ukrývá v katalogu u vrcholné výbavové verze Denali. Vůbec poprvé totiž GMC nabízí celokarbonovou korbu, nahrazující klasickou ocelovou. Z uhlíkových vláken jsou vyvedeny všechny hlavní části, tedy čelo korby, podlaha a boční panely. Čelo elektricky ovládaného víka je potom z kompozitu vyztuženého skelnými vlákny a teprve klasické vnější blatníky jsou ocelové.

GMC od karbonové korby slibuje lepší odolnost proti poškození a poškrábání, nemluvě samozřejmě o faktu, že karbon nekoroduje. Krom toho je korba oproti ocelovému provedení lehčí o nezanedbatelných 28 kilogramů. Celý pic-up zhubl oproti předešlé generaci dokonce 163 kilogramů, na čemž mají zásluhu i dveře a kapota z hliníku.

Aby toho nebylo málo, doplnilo GMC svou vylepšenou novou korbu ještě o systém MultiPro Tailgate. Zadní víko je rozdělené na dvě části, z nichž každá se otevírá zvlášť. Součástí víka je navíc zarážka pro dlouhé předměty, kterou lze použít i jako stupínek. Povolené zatížení víka samotného je stanoveno na 170 kilogramů.

Pick-up se dále dočkal záplavy dalších novinek a technologií. Verze Denali si svítí na cestu plně LED osvětlením, disponuje adaptivním podvozkem, ale nabízí i nejrůznější jízdní asistenty včetně kamerového asistenta pro připojení přívěsu. Před řidičem se také nachází velký barevný head-up displej, promítaný přímo na čelní sklo.

Z nabídky motorů zůstávají starší benzínové osmiválce o objemech 5,3 nebo 6,2 litru. Oba motory jsou vybaveny systémem stop-start a vypínáním válců při částečné zátěži. Větší motor se spojuje s desetistupňovou automatickou převodovkou a k mání je pohon zadních kol, nebo čtyřkolka. Úplnou novinkou je řadový šestiválcový turbodiesel Duramax o objemu tří litrů, ačkoliv jeho přesné detaily zatím odhaleny nejsou.

Nové GMC Sierra jde do prodeje v druhé polovině letošního roku jako model 2019. Vůz je oficiálně k mání pouze na americkém trhu, ovšem s jistým příplatkem a trochou obstrukcí by bylo možné ho dostat i k nám. 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->