Ford Trucks představuje koncept tahače zítřka

Datum: 2.10.2018 20:11:00

Zpět na kategorii


Jen relativně málokdo ví, že Ford kromě klasické dodávkové řady vstoupil na poli užitkových vozidel také do segmentu tahačů. Společnost Ford Trucks sídlící v Turecku už nabízí své produkty, sahající od tahačů přes stavební vozidla až po rozvozové náklaďáky, na celkem 25 trzích. Mezi nimi je i ten náš a společnost se chystá dále rozšiřovat. Nejprve se však potřebuje trochu zviditelnit.

Právě coby způsob zviditelnění má posloužit úplně nový futuristický koncept F-Vision, představující možnou podobu tahačů nadcházejících desetiletí. Vůz je koncipován jako elektromobil s aerodynamicky čistou a designově zajímavou kabinou, na níž jsou třeba klasická zrcátka nahrazena kamerami a tradiční světla pásy z LED diod. Zajímavostí je taky čelní okno, reagující ztmavením na sluneční svit. Klasické levé dveře na kabině nelze hledat. Nastupuje se pouze nízko umístěnými dveřmi za pravým předním kolem a poté po schodech.

Bližší informace, jako například hypotetický dojezd na nabití baterií, společnost bohužel nezmínila. Důležitá je ovšem informace, že Ford do budoucna pro svou vizi počítá s nasazením autonomního řízení, a to hned čtvrté úrovně. To znamená, že by měl vůz řídit již zcela sám, aniž by na něj musel kdokoliv dohlížet. Řidič – nebo v tomto případě spíše „operátor“ – tak může za jízdy klidně spát, ovšem v případě potřeby stále přebírá otěže. Jednou z funkcí je také jízda „ve vláčku“ s minimálními rozestupy mezi dalšími vozy, což snižuje aerodynamický odpor pro jednotlivé tahače.

Vize turecké pobočky Ford-Otosan byla představena na veletrhu užitkových vozidel IAA v Hannoveru, ovšem není úplně reálné, aby se koncept kdykoliv v nadcházejících letech převedl do reality. Aktuálně není na světě žádný funkční prototyp a celý projekt zůstává pouze ve „vizionářské“ fázi. Kamiony jezdící po silnicích budou ještě pěkných pár let vypadat konvenčně a konvenčně se budou také řídit.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41