Ford Trucks představuje koncept tahače zítřka

Zpět na kategorii


Jen relativně málokdo ví, že Ford kromě klasické dodávkové řady vstoupil na poli užitkových vozidel také do segmentu tahačů. Společnost Ford Trucks sídlící v Turecku už nabízí své produkty, sahající od tahačů přes stavební vozidla až po rozvozové náklaďáky, na celkem 25 trzích. Mezi nimi je i ten náš a společnost se chystá dále rozšiřovat. Nejprve se však potřebuje trochu zviditelnit.

Právě coby způsob zviditelnění má posloužit úplně nový futuristický koncept F-Vision, představující možnou podobu tahačů nadcházejících desetiletí. Vůz je koncipován jako elektromobil s aerodynamicky čistou a designově zajímavou kabinou, na níž jsou třeba klasická zrcátka nahrazena kamerami a tradiční světla pásy z LED diod. Zajímavostí je taky čelní okno, reagující ztmavením na sluneční svit. Klasické levé dveře na kabině nelze hledat. Nastupuje se pouze nízko umístěnými dveřmi za pravým předním kolem a poté po schodech.

Bližší informace, jako například hypotetický dojezd na nabití baterií, společnost bohužel nezmínila. Důležitá je ovšem informace, že Ford do budoucna pro svou vizi počítá s nasazením autonomního řízení, a to hned čtvrté úrovně. To znamená, že by měl vůz řídit již zcela sám, aniž by na něj musel kdokoliv dohlížet. Řidič – nebo v tomto případě spíše „operátor“ – tak může za jízdy klidně spát, ovšem v případě potřeby stále přebírá otěže. Jednou z funkcí je také jízda „ve vláčku“ s minimálními rozestupy mezi dalšími vozy, což snižuje aerodynamický odpor pro jednotlivé tahače.

Vize turecké pobočky Ford-Otosan byla představena na veletrhu užitkových vozidel IAA v Hannoveru, ovšem není úplně reálné, aby se koncept kdykoliv v nadcházejících letech převedl do reality. Aktuálně není na světě žádný funkční prototyp a celý projekt zůstává pouze ve „vizionářské“ fázi. Kamiony jezdící po silnicích budou ještě pěkných pár let vypadat konvenčně a konvenčně se budou také řídit.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->