Ford představuje trojici nových Transitů

Zpět na kategorii


Mezinárodní veletrh užitkových vozidel v Hannoveru je nejvýznamnější evropskou událostí roku v oblasti dodávek a dalších užitkových vozů. Výrobci zde každým rokem představují nejžhavější novinky a na letošním 67. ročníku zazářil hlavně Ford, který zde odhalil hned tři nové verze oblíbeného Transitu.

Nejvýznamnějším představeným vozem je jednoznačně modernizovaný běžný Transit, jež přináší nový design, výbavu i techniku. Zákazníci se jej dočkají v polovině příštího roku a zvnějšku se mohou těšit na přepracovanou přední část, která bude ve vyšších stupních výbavy opatřena bi-xenonovými světlomety a denním svícením s technologií LED.

Po vzoru řady Transit Custom se uvnitř karoserie nachází nový interiér. Podle tvůrců je stylovější, ale stále zůstává praktický a komfortní, čímž lze vůz využívat jako mobilní kancelář. Horní část je vybavená třemi otevřenými přihrádkami a ani u nižších stupňů výbavy nechybí šikovný držák mobilního telefonu a tabletu.

Vznětový motor 2.0 EcoBlue prochází postupným vývojem a nejnovější varianta opět pomáhá snížit provozní náklady. Konstruktéři se zaměřili na snížení spotřeby a dle údajů Fordu je modernizovaný Transit v reálném provozu až o sedm procent úspornější. Zlepšení účinnosti spalování pomohlo zvýšení vstřikovacího tlaku na 2 200 barů, snížení tření v motoru použitím ocelových pístů a přepracovaného olejového čerpadla s proměnným průtokem.

Současnou paletu motorizací dvoulitrového motoru, jimiž jsou specifikace o výkonech 77 kW, 96 kW a 125 kW, nově rozšířila nejvýkonnější varianta o maximálním výkonu 136 kW a nejvyšším točivém momentu 415 newtonmetrů. Každá z variant je vybavená vylepšeným turbodmychadlem, které motoru dopomáhá k příznivějšímu průběhu točivého momentu.

Modernizovaný Transit se zároveň vydává ve stopách nejnovějších osobních automobilů a představuje se i s hybridním pohonem. Mild-hybrid mHEV dle metodiky měření WLTP sníží spotřebu paliva o další tři procenta a bude možné jej objednat s pohonem předních i zadních kol. Lépe se mHEV ukáže v běžném městském provozu, kde dochází k častému zastavování a následnému rozjíždění. V takovém prostředí spadne spotřeba paliva až o osm procent.

Hlavní odlišností mHEV od běžných vznětových transitů je použití řemenem poháněného integrovaného startér-generátoru, nahrazujícího „zastaralý“ alternátor. Nový systém při zastavování převádí kinetickou energii na elektrickou, již následně ukládá do kapalinou chlazené soustavy 48 voltových lithium-ion akumulátorů. Takto snadno získaná energie pomáhá klikové hřídeli ke snazšímu roztočení a zároveň napájí elektrická zařízení ve voze při zhasnutém motoru.

Ačkoliv se pomocný pohon klikové hřídele používá už ve světě sportovních vozů, nenechte se zmást. Ford svůj systém navrhl, aby pomohl snížit spotřebu paliva, nikoliv zvýšit dynamické vlastnosti dodávky. Transit mHEV sice disponuje razantnějším zrychlením v nižších otáčkách, ale ve srovnání se vznětovými sourozenci není výrazně rychlejší.

Sériové podoby se dočkal i druhý hybridní model, tedy Transit Custom PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). Jeho výroba by měla být zahájena v druhé polovině roku 2019 a jedná se o plnohodnotnou hybridní variantu, schopnou jezdit výhradně na elektrický pohon.

O pohon Transitu Custom PHEV se postará hybridní systém, jehož elektromotor bude pohánět výhradně přední kola. Elektrická energie sloužící elektromotoru bude uložena v kapalinou chlazené soustavě akumulátorů lithium-ion o celkové kapacitě 14 kWh. Zážehový spalovací motor poslouží pouze jako generátor elektrické energie nabíjející baterie. Velkým překvapením je, že přestože jsou akumulátory uložené pod podlahou nákladového prostoru, podařilo se zachovat jeho stejný objem a užitečné zatížení vyšší než 1 tunu.

Hybridní systém nabízí řidiči tři režimy nastavení, z nichž může řidič libovolně vybírat. Výchozím nastavením je EV Auto, při jehož zvolení o funkci hnacího ústrojí rozhoduje řídicí jednotka. EV Now využívá čistě elektrického pohonu až do úplného vybití a režim EV Later má za úkol udržovat aktuální stav nabití akumulátorů.

Jak už označení PHEV napovídá, Transit Custom lze dobíjet z běžné elektrické sítě. Nabíjení napětím 240V a proudem 10 A si k plnému nabití vyžádá přibližně pět hodin. Většina provozovatelů však využije výkonnější průmyslové sítě 380 V, jejíž pomocí lze snížit dobu nabíjení o dvě hodiny.

Stav nabíjení či čerpání energie lze sledovat na přístrojovém štítu, kde jej zobrazuje příslušný ukazatel namísto otáčkoměru a ukazatel teploty chladicí kapaliny uvolnil místo ukazateli stavu baterie. Hybridnímu hnacímu ústrojí byl přizpůsoben i palubní počítač a jeho funkce. Transit umí ukázat informace o zvoleném režimu řízení pohonu, údržbě a upozornění na připojení napájecího panelu. Snadnému přehledu napomáhá i stavová lišta na všech obrazovkách zobrazující zbývající dojezd, do něhož je kromě elektrické energie započítané i palivo.

Kromě hybridního pohonu PHEV se Transit Custom v roce 2019 dočká i rozšíření nabídky spalovacích motorů o výše zmíněný dieselový agregát 2.0 EcoBlue o výkonu 185 koňských sil.

Poslední novinkou představenou v Hannoveru se stal Transit Connect Sport, který sází na sportovně laděný vzhled doplněný matnými černými pruhy na kapotě s oranžovým nebo stříbrným lemováním. Odlišujícím prvkem designu jsou i tmavá šestnáctipalcová litá kola.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->