Ford Transit třetí generace jako ojetina

Zpět na kategorii


Aktuální Ford Transit čtvrté generace je na našem trhu od roku 2014, nicméně ve velkém se na našich silnicích stále objevuje třetí generace před faceliftem (občas také označovaná jako šestá generace), která je zároveň i populární levnou ojetinou.

Stárnoucího Transita z let 2000 až 2006 můžete potkat velmi často na silnicích a podobně často i v bazarech, kde se starší modelové ročníky často prodávají hluboko pod úrovní 100 000 korun. Vzhledem k četnosti nabídky lze potom vybírat z nepřeberného množství variant, takže volba vozu, při které se musí kombinovat provedení, výbava, ale i stav, není zase tak komplikovaná, jako u méně početných zástupců dodávek.

Výbava:

Co se výbavy týče, modely bez rozsáhlejších příplatků bývají spartánsky strohé a vedle ABS a jednoho Airbagu nenaleznete příliš prvků navíc. Na druhou stranu se v interiéru nachází rozsáhlý systém přihrádek a odkládacích prostor, což je vzhledem k určení vozu poměrně zásadní. Narazit ovšem lze i na lépe vybavené kusy, u nichž se komfort blíží takřka osobním autům.

Motorizace:

U staršího Transitu lze vybírat zejména z naftových agregátů, ačkoliv výjimečně se najde i benzínový čtyřválec o objemu 2,3 litru. Diesel je však jasnou volbou pro většinu zájemců, a přestože motory nejsou prosty chronických závad, je třeba vybírat obezřetně. Velkou výhodou je nicméně absence komplikovaných emisních prvků, kterým se u dnešních modelů již nevyhnete.

Základní motory nemají přeplňování a jedná se o jednotky 2.0 Di s výkonem 63 nebo 74 kW. Nižší výkon motory vynahrazují solidní mechanickou odolností a dlouhou výdrží. O něco choulostivější jsou potom výkonnější přeplňované motory z rodin TDDi a TDCi. Při volbě mezi nimi se doporučuje sáhnout spíše po modernějším dvoulitru TDCi. Ten sice trpí na problémy se vstřiky, ale TDDi má zase výrazně dražší problémy s palivovým čerpadlem, takže výměna vstřikovačů se ve výsledku vyplatí.

Motory pohánějí buď přední, nebo zadní kola, záleží pochopitelně na hmotnosti předpokládaného nákladu.

Poruchy:

Právě hmotnost nákladu, potažmo přetěžování vozu, má samozřejmě značný dopad na stav ojetiny. Pokud se předchozí majitelé nebáli tahat se svým Transitem příliš těžká břemena, téměř jistě se na podvozku objeví vůle. Potíže mohou vzniknout v uložení obou náprav, kde dojde k vymačkání silentbloků a následně k vůlím. Časté jsou také vymačkané čepy přední nápravy a samozřejmě hučící ložiska kol. Právě na stav podvozku ojetého Transitu by se měli zájemci podrobně zaměřit, což ovšem obecně platí u každé ojeté dodávky.

Výjimkou není ani koroze, či závady v elektroinstalaci koncových světel. V neposlední řadě také pozor na klasiku Fordu v podobě klíčků a zámků. Obojí se časem opotřebí a v krajním případě může dojít i k vylomení, což tradičně ústí ve velmi nepříjemné situace.

 

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->