Ford Transit přijede do Hannoveru jako hybrid

Zpět na kategorii


Už jen dny nás dělí od otevření bran 67. ročníku nejvýznamnějšího veletrhu užitkových vozidel – IAA Hannover. Výrobci se zde chystají předvést to nejlepší ze svých modelových řad a výjimkou není ani Ford. Ten se zde pochlubí posíleným pick-upem Ranger Raptor, ale hlavně novou generací „dvoutunového“ Transitu a Transitem Custom v hybridním provedení.

Právě premiéra nové generace jedné z nejprodávanějších dodávek je v Německu bedlivě očekávána. Z prvního obrázku toho zatím není moc poznat, ovšem Ford slibuje, že nový standardní Transit vybaví novou přídí, přepracovanou kabinou, ale zároveň i vyšší užitečnou hmotností, pokročilými jízdními asistenty nebo úspornějšími motory.

Žhavou novinkou je taky „mild-hybrid“ označovaný zkratkou „mHEV“. Inovativní systém bude Ford dodávat na přání ke zdokonaleným vznětovým čtyřválcům 2.0 EcoBlue s manuální převodovkou, a jeho základem je palubní síť o napětí 48 V, dovybavená li-ion baterií. Během jízdy umí systém rekuperovat brzdnou energii do baterie a následně ulehčovat motoru tím, že pohání elektrické příslušenství a vůz tak nespoléhá na alternátor. Součástí mild-hybridu by měla být také funkce „plachtění“, kdy vůz při vyřazení na neutrál vypne motor, a aniž by omezil funkčnost posilovače řízení, klimatizace nebo čehokoliv dalšího, může jet zcela bez spotřeby paliva. Mild-hybrid se v poslední době hojně objevuje mezi prémiovými osobními auty, ovšem ve světě dodávek se jedná o naprostou novinku.

A elektrifikace pokročí i směrem k menším Transitům. Na veletrhu IAA se totiž vedle velkého bráchy představí i menší Transit Custom PHEV – přičemž zkratka tentokrát značí „plug-in hybrid electric vehicle“. Bližší podrobnosti zatím nejsou známy, ovšem vůz dostane v tomto případě výhradně elektrický pohon s vodou chlazenými bateriemi, umístěnými pod podlahu plnohodnotného nákladového prostoru. Na jedno nabití zvládne baterie ujet pouze 50 kilometrů, ovšem jakmile se vybije, přichází ke slovu tříválec 1.0 EcoBoost, sloužící coby „prodlužovač dojezdu“. Spalovací motor svým chodem jen dobíjí energii baterií a celkově se tedy dojezd vyšplhá přes hranici 500 kilometrů.

Ze světa pick-upů se na stánku Fordu dále ukáže již zmíněný Ranger Raptor. Evropský Ranger dostal vyšší a bytelnější podvozek s tlumiči Fox, vylepšené brzdy, terénní pneumatiky a taky nový dvoulitrový turbodiesel o výkonu 157 kW.

V poslední řadě je novinkou i digitální systém propojené telemetrie Ford Telematics a Ford Smart Mobility. Ten umožní správcům vozového parku přehled o autech, jejich řidičích a naplánovaných cestách.

Veletrh užitkových vozů v Hannoveru začíná 20. září a končí o týden později 27. září.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->