Ford Transit Connect první generace jako ojetina

Zpět na kategorii


Transit se dlouhodobě řadí k nejoblíbenějším dodávkám na evropském trhu a Ford se v roce 2002 rozhodl oslovit širší spektrum zákazníků, když představil jeho nejmenší variantu Connect. Ta byla v první generaci vyráběná až do roku 2013. Tehdy nový model nahradil malou dodávku Courier vycházející z Fiesty a zároveň se stal duchovním nástupcem Escortu Van.

Transit Connect s pomocí populárního jména okamžitě oslovil mnoho zákazníků a stal se favoritem na trhu nejmenších dodávek. Ford kromě užitkového provedení uvedl i osobní verzi Tourneo Connect.

Slavné jméno však nebylo to jediné, s čím Connect uspěl. K velké oblibě mezi pracovitými podnikateli mu pomohly i jeho parametry. Vůz vznikal ve dvou verzích rozvorů náprav, z nichž to kratší nemusí být vybaveno bočními posuvnými dveřmi. U delšího podvozku jsou „šoupačky“ samozřejmostí. Manipulaci s nákladem usnadňují dvoukřídlé zadní dveře a nízko položená podlaha prostorného nákladového prostoru.

Přestože je vlivem šikovné konstrukce zacházení s nákladem hračka, je vhodné hlídat zatížení vozu. Transit Connect v největší prodloužené verzi se zvýšenou střechou pojme až čtyři metry krychlové nákladu, ale užitečná hmotnost je v závislosti na provedení přibližně 550 kilogramů.

Po stránce jízdních vlastností se Connect řadí k tomu lepšímu, co lze na trhu najít. Pochvalu zaslouží hlavně robustní podvozek, který ale může být značně namáhaný při častém přetěžování vozu. I s použitím zadní nápravy s listovými pery je malá dodávka snadno ovladatelná a spolehlivě drží jízdní směr.

Výbava

Bohatá výbava celkově nepatří k hlavním přednostem dodávkových vozů a ani Transit Connect neskrývá, že jeho hlavním úkolem je práce. Z toho důvodu je vybavení interiéru obvyklé, jaké lze najít v obdobných vozech. Zákazníci si však připláceli za různé prvky, čímž je na trhu s ojetinami dostupné velké množství různě vybavených vozů. Samozřejmostí však nemusí být ani centrální zamykání.

Motorizace

Ford pod kapotu Transitu Connect montoval hned několik motorizací, mezi nimiž se nacházela i benzínová osmnáctistovka a dvoulitr. Častěji se však na trhu setkáme s turbodieselem TDCi o objemu 1,8 litru. Vznětový motor se k charakteru malé dodávky hodí více a nabízí příjemnější provozní náklady, jelikož se jeho spotřeba paliva méně zvyšuje s rostoucím zatížením.

K dispozici byla hned trojice různě výkonných verzí. Nenáročným řidičům rozumně poslouží úsporná základní varianta o výkonu 55 kW. Nejvhodnější volbou je silnější specifikace o výkonu 66 kW, nejvýkonnější motor o 81 kilowattech je pak na trhu spíše vzácností.

Všechny nabízené jednotky byly spárované s pětistupňovým manuálem, jehož zpřevodování přispívá v úspornému provozu. Vznětový agregát se vyznačuje dlouhou životností a chvalitebnou spolehlivostí, jelikož bez větších zásahů a oprav dokáže sloužit stovky tisíc kilometrů. Podceňovat pravidelnou údržbu se ale samozřejmě nevyplatí.

Poruchy

Ford Transit Connect netrpí výraznými problémy a řada majitelů jej řadí k opravdu spolehlivým dodávkám. Objevit se mohou nepříjemnosti se zlobícím předehříváním spalovacích prostorů dieselů a zaneseným ventilem recirkulace spalin EGR. Častým přetěžováním vozu dochází k razantnímu opotřebení jednotlivých částí podvozku.

 

Můžeme vám pomoci s výběrem vozu?

Volejte +420 778 44 77 41

-->